II posiedzenie WZ MIR i spotkanie nt. aktualnych problemów małopolskiego rolnictwa


W czwartek 7 grudnia br., w CK UR w Krakowie przy al. 29 listopada 46, odbyło się II posiedzenie Walnego Zgromadzenia MIR VII kadencji. Wydarzenie połączone z było z uroczystym spotkaniem, które poświęcone było aktualnym problemom rolnictwa w województwie małopolskim.

Podczas obrad Walnego Zgromadzenia delegaci dyskutowali m.in. na temat przyszłorocznego budżetu i planu pracy Izby. Wybrano również skład Komisji problemowej ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich, którą utworzyły wszystkie panie będące delegatkami WZ MIR, czyli: Krystyna Janecka (pow. krakowski), Jolanta Ciochoń (pow. proszowicki), Kinga Mrówka (pow. brzeski), Anna Zubek (pow. tatrzański), oraz Marzena Warias (pow. dąbrowski). 

Podczas obrad podjęto następujące uchwały:

Na spotkanie poświęcone aktualnym problemom małopolskiego rolnictwa licznie przybyli delegaci wszystkich rad powiatowych MIR, małopolscy rolnicy oraz przedstawiciele instytucji "okołorolniczych". 

Spotkanie poprowadził Prezes Zarządu MIR Ryszard Czaicki. W pierwszym punkcie Prezes Czaicki wręczył odznaczenia "Zasłużony dla Samorządu Rolniczego" panu Ignatowi Timarowi, Konsulowi Honorowemu Rumunii w Krakowie, oraz panu Tadeuszowi Bogaczowi - delegatowi Rady Powiatowej MIR w Myślenicach. 

Następnie - tytułem wstępu do tematu przewodniego spotkania - zaprezentował stan i perspektywy dla rolnictwa w Małopolsce z uwzględnieniem wyników ostatniego spisu rolnego (PSR 2020) oraz rekomendacji wynikających z zaktualizowanej diagnozy sytuacji w rolnictwie i strategii rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa województwa małopolskiego do 2030 r.

W dalszej części spotkania głos zabierali przedstawiciele instytucji, których działalność ma związek oraz wpływ na funkcjonowanie rolnictwa w naszym województwie, w tym m.in. Paweł Szczygieł - Dyrektor RDLP w Krakowie, Krzysztof Duda - Dyrektor IZ-PIB w Balicach, Agnieszka Szewczyk-Kuta - Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie, Andrzej Kawalec - Kierownik Oddz. Rolnictwa Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa UW, Dominik Pasek - Dyrektor MODR w Karniowicach, Renata Skowronek-Wiśniowska z OT KOWR w Krakowie, Anna Trojecka-Brzezińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, oraz Anna Glixelli - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM. Głos zabierali również reprezentujący dyrekcję przedstawiciele MO ARiMR w Krakowie. Wszyscy prelegenci podkreślali charakter, istotę i wagę współpracy z rolnikami i środowiskiem wiejskim.

Imprezą towarzyszącą wspomnianym wydarzeniom był piknik wieprzowy zorganizowany w związku z realizacją przez Izbę zadania pn. „Wieprzowina - jakość i zdrowie z polskich hodowli”, finansowanego z #Funduszy promocji. W godzinach od 11:00 do 14:00 wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli degustować potrawy i przetwory z polskiego mięsa wieprzowego, przygotowane przez panie z pięciu kół gospodyń: Stowarzyszenie Gospodyń gminy Wieprz, KGW „Wolanki z pasją”, KGW „Cuda & Wianki – Pawęzowianki”, KGW w Skawie i KGW w Rogowie. Na piknikowym stoisku dostępne były materiały informacyjne nt. znaczenia mięsa wieprzowego w żywieniu człowieka i ulotki z przepisami. W ramach pikniku odbyły się dwa konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Degustację umilał zespół „Modlnicanie”, który zaserwował solidną dawkę skocznej muzyki folk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartkowych wydarzeń.

JK, MIR 


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2544838