Informacja MWLW dot. badania mięsa świń i dzików na obecność włośni i chA


Informacja Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w związku z pismem Małopolskiej Izby Rolniczej z dnia 11 sierpnia 2014 r., w sprawie wykonywania badań na obecność włośni oraz ponownego wykonywania badań w przypadku wystąpienia dodatniego wyniku badania w kierunku choroby Aujeszkyego.

Obecnie na ternie Tarnowa i powiatu tarnowskiego badanie mięsa świń, dzików na obecność włośni przeprowadzane jest w terenowej stacji wytrawiania TSW-02, zlokalizowanej pod adresem: ul. Braci Saków 1, 33-100 Tarnów, gdzie przyjmowanie próbek do badań odbywać się będzie w następujących terminach: w poniedziałki w godz. 10:00-15:30, środy w godz. 8:00 12:00, czwartki w godz. 8:00-12:00 oraz na bieżąco przez lekarzy weterynarii prowadzących prywatne zakłady lecznicze (metoda
kompresorowa) .
Jednocześnie informuję, że godziny pracy ww. laboratorium są ograniczone ze względu na małą ilość próbek kierowanych do badań. W przypadku zwiększenia ilości próbek zmianie ulegną również godziny pracy laboratorium.

W celu usprawnienia wykonywania powyższych badań Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie umożliwił wykonywanie ich dodatkowo w 3 terenowych stacjach wytrawiania znaj dujących się w obrębie funkcjonujących rzeźni na terenie powiatu tarnowskiego. Należy zaznaczyć, że laboratoria te mogą przeprowadzać badania jedynie w dniach i godzinach pracy zakładów. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostaną przekazane pisemnie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie Przewodniczącemu Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Tarnowie.

Program zwalczania choroby Aujeszkyego został wprowadzony w 2008 r. Badania są wykonywane prze z Pracownię Serologii Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie
metodą akredytowaną.
Należy zaznaczyć, że właściciel zwierzęcia w każdym czasie może na własny koszt pobrać próby do badania i przesłać do dowolnego laboratorium.
W przypadku gdy posiadacz zwierząt ma zastrzeżenia do procedury pobierania prób urzędowych, powinien to zgłosić do właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii, który w uzasadnionych przypadkach może zarządzić ponowne pobranie prób.

Jeżeli właściciel nie zgadza się z wynikiem badania urzędowego ma prawo w określonym terminie odwołać się od niego oraz od wydanej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii decyzji z tym związanej. W związku z tym, że próbki archiwalne wyników dodatnich są przechowywane w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, ta sama próbka zostanie ponownie zbadana. Badanie takie może zostać przeprowadzone w laboratorium referencyjnym jakim jest Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Małopolski Wojwedzki Lekarz Weterynarii
Krzysztof Ankiewicz


 

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2515687