Informacje na temat aktu delegowanego dotyczącego prywatnego przechowywania produktów mlecznych


13 listopada br. Komisja Europejska przedstawiła grupie ekspertów do spraw aktów delegowanych dotyczących zagadnienia o jednolitej wspólnej organizacji rynku, dokument roboczy w sprawie sporządzenia aktu delegowanego w kwestii prywatnego przechowywania produktów mlecznych (PDO/PGI ser, masło, odtłuszczone mleko w proszku). Rozporządzenie (WE) nr 826/2008 zostanie zmienione zgodnie z nowym aktem podstawowym.
 
Główne postanowienia:

Oferty i wnioski o dopłaty do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku i serów odnoszą się do produktów, które zostały w całości wprowadzone do składu, chyba że inaczej określono w rozporządzeniu otwierającym procedurę przetargową lub w rozporządzeniu ustalającym z góry stawki dopłat.

Sery z ChNP / ChOG

Dopłaty do prywatnego przechowywania przyznaje się tylko do sera korzystającego z chronionej nazwy pochodzenia lub chronionego oznaczenia geograficznego, które w dniu, gdy umowa składu rozpoczyna ma minimalny wiek odpowiedni do okresu dojrzewania określonym w specyfikacji produktu, o której mowa w art. 7 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 do tego sera, który to będzie sprzedawany po składowaniu w ramach umowy, powiększonej o okres dojrzewania, po zakończeniu tego okresu, który przyczynia się do wzrostu wartości sera.

W przypadku, gdy okres dojrzewania nie jest określony w specyfikacji produktu, o której mowa w art. 7 rozporządzenia ( UE) nr 1151/2012, ser powinien mieć w dniu, gdy umowa składu się zaczyna minimalny wiek odpowiedni do okresu dojrzewania, który przyczynia się do zwiększenia wartości sera.

Ponadto, ser musi spełniać następujące wymagania:

  • każda partia waży co najmniej dwie tony;
  • jest trwały, ze wskazaniem, które może być kodowane zakładu, w którym został wyprodukowany i daty produkcji;
  • nosi datę wprowadzenia do składowania;
  • jest przechowywany jako cały ser w państwie członkowskim, w którym ser jest wyprodukowany w którym kwalifikuje się aby nosić chronioną nazwę pochodzenia lub chronione oznaczenie geograficzne na mocy rozporządzenia ( UE) nr 1151/2012 ;
  • nie jest przedmiotem wcześniejszego zamówienia przechowywania.

Państwa członkowskie mogą odstąpić od obowiązku wskazania daty wejścia do sklepu na serze pod warunkiem, że właściciel składu zobowiąże się do prowadzenia rejestru, w którym dane szczegółowe, o których mowa w akapicie pierwszym, są wprowadzane w dniu wejścia artykułu do sklepu.

Masło

Dopłaty do prywatnego przechowywania przyznaje się tylko do :

  • masła produkowanego ze śmietanki uzyskanej bezpośrednio i wyłącznie z mleka krowiego, o minimalnej zawartości tłuszczu mlecznego w masie wynoszącej 80%, maksymalnej  zawartości w mleku suchej masy beztłuszczowej w masie wynoszącej 2% i maksymalnej zawartości wody w masie, o 16% ,
  • wyprodukowane w okresie 60 dni poprzedzających dzień złożenia wniosku lub dzień złożenia oferty.

Na opakowaniu masła są widoczne co najmniej następujące dane, które mogą być zakodowane, w stosownych przypadkach:

  • numer identyfikujący zakład oraz państwo członkowskie produkcji;
  • data produkcji;
  • data wprowadzenia do składowania;
  • numer partii;
  • waga netto.

Państwa członkowskie mogą odstąpić od obowiązku wskazania daty wejścia do sklepu na opakowaniu pod warunkiem, że właściciel składu zobowiąże się do prowadzenia rejestru, w którym dane szczegółowe, o których mowa w akapicie pierwszym, są wprowadzane w dniu wejścia artykułu do sklepu.

Odtłuszczone mleko w proszku

Dopłaty do prywatnego przechowywania przyznaje się tylko w odniesieniu do odtłuszczonego mleka w proszku z mleka krowiego:

  • które zawiera nie więcej niż 1,5% tłuszczu i 5% wody, o zawartości białka w odtłuszczonej suchej masie co najmniej 34%;
  • które zostały wyprodukowane w okresie 60 dni poprzedzających dzień złożenia wniosku lub dzień złożenia oferty;
  • które są przechowywane w torbach o zawartości netto 25 kg lub w „dużych workach” ważących nie więcej niż 1 500 kg, zawierające co najmniej następujące dane, które mogą być zakodowane, w stosownych przypadkach:
  • numer identyfikujący zakład oraz państwo członkowskie produkcji;
  • data produkcji;
  • data wprowadzenia do składowania;
  • numer partii;
  • waga netto.

Państwa członkowskie mogą odstąpić od obowiązku wskazania daty wejścia do sklepu na opakowania pod warunkiem, że właściciel składu zobowiąże się do prowadzenia rejestru, w którym dane szczegółowe, o których mowa w akapicie pierwszym, są wprowadzane w dniu wejścia artykułu do sklepu.

Załącznik II

Masło musi być wyprodukowane ze śmietanki uzyskanej bezpośrednio i wyłącznie z mleka krowiego wyprodukowanego w Unii. Odtłuszczone mleko w proszku musi być wykonane z mleka krowiego, wyprodukowanego w Unii.

Zgodność z pierwszym akapitem mogą zostać potwierdzone przez dowód, że masło i odtłuszczone mleko w proszku zostało wyprodukowane w przedsiębiorstwie zatwierdzonym zgodnie z pkt 1 (a), (b) i (c) w części III załącznika IV do rozporządzenia Komisji (UE ) nr 1272/2009, które podlega kontroli weryfikujących ten wymóg, lub przez inny odpowiedni dowód potwierdzający zgodność.

Źródło: www.krir.gov.pl

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2517624