2008 (29)


Do MRiRW (poprzez KRIR):

  •   W sprawie zmian regulacji prawnych dotyczących przejęcia oraz dziedziczenia płatności cukrowej.

Odpowiedź MRiRW

Płatność cukrowa jest płatnością oddzieloną od produkcji i jest przyznawana na podstawie okresu referencyjnego. W obowiązującym stanie prawnym płatność cukrowa przysługuje rolnikowi, który spełnia warunki przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i który zawarł na rok gospodarczy 2006/2007 z producentem cukru umowę dostawy buraków cukrowych, zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.

Płatność cukrowa, w odróżnieniu od płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, nie może zostać przekazana przejmującemu w przypadku przeniesienia posiadania gospodarstwa rolnego (np. przekazanie gospodarstwa następcy), podlega natomiast dziedziczeniu. W przypadku dziedziczenia faktycznego lub przewidywanego oddzielna płatność z tytułu cukru jest przyznawana rolnikowi, który odziedziczył gospodarstwo pod warunkiem, że kwalifikuje się on w ramach systemu jednolitych płatności obszarowych.

Tak więc w przypadku śmierci rolnika (spadkodawcy), który wystąpił z wnioskiem o przyznanie tej płatności, przyznaje się ją z urzędu spadkobiercy, któremu przyznano płatność bezpośrednią, niezależnie od faktu czy decyzja o przyznaniu płatności została doręczona przed czy po śmierci rolnika.

Ponadto proponuje się aby płatność cukrowa przyznawana była również do ilości buraków cukrowych objętych umową dostawy zawartą z:

  • małżonkiem rolnika wnioskującego o płatność cukrową nawet, jeżeli osoby te nie pozostawały w tym czasie w związku małżeńskim, lub

  • spadkodawcą rolnika wnioskującego o płatność cukrową.

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2511588