2008 (31)


  •  Interwencja w sprawie ograniczenia ceł na nawozy fosforowe i potasowe oraz wprowadzenia ograniczeń na napływ niekontrolowanego taniego zboża na rynek polski oraz uruchomienia wcześniejszego skupu interwencyjnego

 

Odpowiedź MRiRW

 

1.  Odnośnie postulatu ograniczenia ceł na nawozy fosforowe i potasowe:

„...W wyniku akcesji do UE Polska przyjęła Wspólną taryfę Celną UE, w związku z tym w imporcie produktów pochodzących z krajów trzecich obowiązują nas unijne stawki celne, tzw. stawki związane. UE może podnosić ww. stawki w ramach działań ochronnych (np. przed nieuczciwą konkurencją, nadmiernym importem itp.). O zawieszeniu ceł decyduje ostatecznie KE biorąc pod uwagę ogólny interes Wspólnoty. Ze względów proceduralnych wprowadzenie zawieszenia ceł jest możliwe po upływie 11 miesięcy od terminu złożenia wniosków, jeśli nie sprzeciwią się temu krajowi/unijni producenci.

Resort rolnictwa nie popiera wprowadzania środków antydumpingowych w imporcie nawozów, i w kontaktach z Ministerstwem Gospodarki (które jest resortem wiodącym w zakresie ceł i postępowań ochronnych) wielokrotnie podkreślał znaczenie zapewnienia dostępu do tańszych nawozów dla polskiego rolnictwa.

Resort informuje również. Że obecnie w imporcie nawozów fosforowych (kod CN 3103) nie obowiązują cła antydumpingowe. Natomiast w przypadku importu chlorku potasu z Białorusi od cła antydumpingowego zwolnionych zostało 700 tys. ton produktów dopuszczonych do swobodnego obrotu rocznie”.

2.  Odnośnie postulatu dotyczącego wprowadzenia ograniczeń na napływ niekontrolowanego taniego zboża na rynek polski oraz uruchomienia wcześniejszego skupu interwencyjnego:

„...Mając na uwadze istotny wzrost kosztów produkcji zbóż przy jednoczesnym obniżeniu cen rynkowych Minister RiRW wystąpił z wnioskiem na posiedzeniu Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, aby przygotowano analizę kosztów produkcji zbóż oraz rozważono możliwość podniesienia ceny interwencyjnej co najmniej do wysokości średnich kosztów ich produkcji. Minister Rolnictwa wystąpił również do Ministra Gospodarki z wnioskiem o uruchomienie skupu zbóż na uzupełnienie rezerw gospodarczych produktów rolnych przez Agencję Rezerw Materiałowych w ilości nie mniejszej niż 200 tys. ton.”

MRiRW zapewnia również, że monitoruje i dostrzega problemy występujące na rynkach rolnych oraz podejmuje działania zmierzające do utrzymania możliwie najkorzystniejszych warunków produkcji wpływających na sytuację dochodową w rolnictwie.

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2511609