Jakie płatności za 2014 rok


W roku 2014 będą obowiązywały rozwiązania przejściowe. Mają być stosowane te same formy pomocy w ramach wsparcia bezpośredniego, które były stosowane w 2013 roku. Na wsparcie krajowe będzie tylko 47,6 mln euro – bez UPO i płatności zwierzęcej.

Wiceminister Zofia Szalczyk potwierdziła w sejmowej Komisji Rolnictwa, że Ministerstwo Rolnictwa wystąpiło do rządu o zatwierdzenie wsparcia krajowego w trzech z dotychczasowych pięciu sektorów. Posiedzenie rządu jutro.

Zgodnie z przepisami unijnymi, wsparcie krajowe może wynosić 80 proc. tego z 2013 roku.

Z 47,6 mln euro będzie 0,5 mln euro na sektor chmielu, 38,5 mln euro na sektor tytoniu i 8,6 mln euro na sektor skrobi ziemniaczanej.

Wsparcie finansowane z budżetu unijnego to w 2014 roku:

  • JPO
  • płatności oddzielne: płatność do pomidorów, płatność do owoców miękkich, płatność cukrowa
  • wsparcie specjalne: płatność do krów, płatność do owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatność do surowca tytoniowego wysokiej jakości.


Źródło: www.farmer.pl


240 euro nie dla wszystkich   

Dopłaty bezpośrednie będą premiowały produkcję zwierzęcą, a nie jak dotąd produkcję zbóż - zapowiada wiceminister Zofia Szalczyk.
Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk powiedziała PAP, że w ministerstwie trwają jeszcze prace nad ostatecznymi rozwiązaniem dotyczącymi polityki rolnej. Dopłata średnio wyniesie co prawda 240 euro na hektar, ale nie oznacza to, że każdy rolnik otrzyma taką kwotę. Z całej puli środków wydzielone będzie 15 proc. na specjalne dopłaty powiązane z produkcją. Mogą to być np. dopłaty do krów czy owiec. W resorcie trwają jeszcze konsultacje, jakie kierunki produkcji rolnej mają być preferowane. Szalczyk poinformowała, że państwa członkowskie mają czas do lipca na opracowanie krajowych projektów.

Wiceminister zaznaczyła, że resort zamierza przeznaczyć większe wsparcie finansowe na produkcję zwierzęcą, natomiast producenci zbóż będą dostawiali tylko tzw. płatność jednolitą. Oceny eksperckie i głosy ze środowiska rolniczego wskazują, że w większym stopniu należy wspierać produkcję zwierzęcą. Dopłaty bezpośrednie premiowały dotąd m.in. producentów zbóż - dodała.

Źródło: www.farmer.pl

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2517621