Już od przyszłego tygodnia można składac wnioski o dopłaty bezpośrednie!


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już w styczniu rozpoczęła już wysyłanie formularzy wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2013 rok. Wszystkie dokumenty powinny trafić do rolników najpóźniej do 15 marca, bo wtedy rozpoczyna się nabór wniosków.

Wszyscy rolnicy, którzy ubiegali się o płatności w roku 2013 i złożyli takie wnioski otrzymają wnioski spersonalizowane do swoich miejsc zamieszkania pocztą. Chyba, że rolnik zaznaczył we wniosku, że życzy sobie, aby taki wniosek został do niego przesłany przez Internet, wtedy otrzyma go drogą elektroniczną. Natomiast rolnicy, którzy po raz pierwszy będą się ubiegać o płatność w roku 2014, muszą pobrać czysty wniosek w biurze powiatowym ARiMR bądź ze strony internetowej Agencji. W pierwszym roku składania wniosku rolnika nie będą go obowiązywać załączniki graficzne, jedynie do wniosku będzie musiał dołączyć załącznik dotyczący zmianowania zbóż.

Od 2011 r. rolnik może złożyć jeden wspólny wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich, pomocy ONW i płatności rolnośrodowiskowychi bez wychodzenia z domu. Musi jedynie wystąpić wcześniej do ARiMR o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. W tym celu trzeba złożyć w biurze powiatowym ARiMR specjalny wniosek - można go pobrać ze strony internetowej Agencji. Posiadając dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR, równie łatwo można również dokonywać zmian w Rejestrze Zwierząt Gospodarskich. Ponieważ login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR jest nadawany bezterminowo, z takich możliwości można korzystać także w kolejnych latach.

Jeżeli jednak, rolnik nie chce skorzystać z tej formy składania wniosku, może wypełnić papierowy wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Wnioski przygotowane w formie papierowej należy składać w biurach powiatowych ARiMR lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Wnioski o przyznanie tych dopłat niezależnie od sposobu dostarczenia ich w ARiMR, należy składać w terminie od 15 marca do 15 maja 2014 r. Na rolników, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca 2014 roku, nałożone zostaną sankcje finansowe polegające na redukcji należnych rolnikowi płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Źródło: www.radiozw.com.pl


Jak informuje MRiRW w 2014 roku będą stosowane następujące rodzaje płatności:

  • jednolita płatność obszarowa,
  • płatności oddzielne: płatność do pomidorów, płatność do owoców miękkich, płatność cukrowa,
  • wsparcie specjalne: płatność do krów, płatność do owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatność do surowca tytoniowego wysokiej jakości,
  • przejściowe wsparcie krajowe: płatność niezwiązana do chmielu, płatność niezwiązana do skrobi ziemniaczanej, płatność niezwiązana do tytoniu.

Oznacza to, że za rok 2014 przyznawane będą te same rodzaje płatności, które stosowane były w odniesieniu do roku 2013, z wyjątkiem uzupełniającej płatności podstawowej (tzw. sektor I) oraz płatności uzupełniającej do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na pasze, uprawianych na trwałych użytkach zielonych. Pozostałe płatności z przejściowego wsparcia krajowego będą wypłacane w wysokości 80% ubiegłorocznych.

„Z uwagi na konieczność przekazania do druku spersonalizowanych formularzy wniosków o przyznanie płatności za 2014 r. jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia nr 1310/2013, tj. przed dniem 20 grudnia 2013 r., zostały one opracowane w taki sposób, aby umożliwiały wnioskowanie o przejściowe wsparcie krajowe niezależnie od późniejszych rozstrzygnięć w zakresie stosowania poszczególnych rodzajów płatności. Dlatego też w przesyłanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa formularzach zamieszczone są rubryki dotyczące uzupełniającej płatności podstawowej i płatności uzupełniającej do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych, mimo że płatności te nie są stosowane w odniesieniu do roku 2014. Zgodnie z informacją zawartą w formularzu, odpowiednie pola należy wypełniać tylko wtedy, gdy dana płatność uzupełniająca jest przyznawana” - poinformowano.






punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2517050