Kary za przekroczenie kwot zostaną utrzymane


19 marca 2014 w Brukseli ok. 200 przedstawicieli branży mleczarskiej z całej Europy dyskutowało na temat przyszłości sektora rynku mleka. Okazją do spotkania była doroczna konferencja EDA (European Dairy Associations). Polską Izbę Mleka na konferencji reprezentowała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura PIM, która jest członkiem tej europejskiej organizacji.

Tym razem przedstawiciele europejskiego mleczarstwa dyskutowali na temat przyszłości sektora po zakończeniu kwotowania. Omawiali różne scenariusze, dzielili się opiniami i doświadczeniami z różnych krajów, informowali w jaki sposób kraje przygotowują się do nowej rzeczywistości po 2015 roku.

Prelegenci z różnych krajów omawiali prognozy ekonomiczne i analizy europejskiego i światowego mleczarstwa wskazując jednoznacznie na obserwowaną dynamikę produkcji mleka w większości krajów UE. Większość prelegentów wskazywała, że po zniesieniu systemu kwotowania proces wzrostu produkcji mleka będzie zauważalny w większości krajów UE, w tym w Polsce (ok. 4 proc).

Przedstawiano też prognozy dotyczące światowego handlu w obszarze rynku mleka. Zdaniem analityków, w najbliższych latach, UE pozostanie największym producentem mleka, zaś najciekawszym i najbardziej chłonnym rynkiem zbytu będą Chiny. Dobrze rokującym rynkiem może być Meksyk i Wenezuela.

Brukselska konferencja była okazją do spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej. W obradach uczestniczył m.in. Georg Haeusler - Szef Gabinetu Komisarza Daciana Ciolosa. W swoim wystąpieniu omówił najważniejsze kwestie sektora mleczarskiego, w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Była to także okazja do poznania opinii na tematy najbardziej interesujące sektor, w tym także te, dotyczące kwotowania. Uczestnicy pytali Georga Haeuslera m.in. o to, czy Komisja Europejska zamierza zmniejszyć lub znieść kary za przekroczenie kwoty, za obecny rok kwotowy, by ulżyć aktywnym rolnikom w przygotowaniu się do wyzwań rynku po zakończeniu systemu kwotowania.

Jak relacjonowała Agnieszka Maliszewska, Szef Gabinetu Komisarza ds. Rolnictwa DG AGRI odpowiedział, że kary są przewidziane w systemie i rolnicy którzy zdecydowali się na ich przekroczenie muszą te kary zapłacić. Przypomniał, że w części krajów, np. we Francji istnieją systemy kontroli prawdopodobieństwa przekroczenia kwot w skali całego kraju, co pozwala na monitorowanie produkcji w taki sposób, by nie doszło do jej przekroczenia. Wspomniał, że część krajów uważa, że należy utrzymać obecne zasady. Jednocześnie dodał, że jeśli większość krajów członkowskich zażąda zniesienia kar, to wówczas Komisja Europejska może przychylić się do takiego wniosku. Podkreślił wyraźnie, że w chwili obecnej tylko 11 krajów wnioskuje o zniesienie kar, zaś 17 jest za ich utrzymaniem. Tym samym dał wyraźny sygnał, że jest to nieuniknione.

W bieżącym roku kwotowym Polska może przekroczyć kwotę mleczną o około 2 proc.


Powiązane tematy:
Rusza program bezpłatnych szkoleń dla branży mleczarskiej
Marek Sawicki: Polska skorzysta na zniesieniu kwot mlecznych, ale tylko przez kilka lat
Prezes Spomleku: Za dwa lata rynek powie sprawdzam
Dla mleczarstwa kluczowy będzie 2015 r.

Źródło: www.portalspozywczy.pl

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2516906