MRiRW wyjaśnia tryb i zasadność zmian dot. zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości z ZWR SP


W związku z opublikowaniem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, Zarząd KRIR wystosował pismo (z dn. 13.05.2020 r.) do ministra rolnictwa, w którym wyraził swój sprzeciw wobec braku przeprowadzania konsultacji ww. projektu z samorządem rolniczym. W odpowiedzi, ►w piśmie z dn. 15.07.2020 r., resort rolnictwa udzielił wyjaśnień, których treść cytujemy poniżej.

"(...) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w dniu 17 kwietnia 2020 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP (DzU poz. 682) i weszło w życie w dniu 18 kwietnia 2020 r.

Zmiany wprowadzone przedmiotowym rozporządzeniem zostały opracowane w związku z postępem technicznym oraz przede wszystkim dobrze pojętym interesem rolników oraz kontrahentów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mając na względzie ograniczenia wynikające z zagrożenia spowodowanego działaniem wirusa SARS-CoV-2 oraz inne szczególnie uzasadnione przypadki, które mogą wystąpić w przyszłości, gdy nie jest możliwe przeprowadzanie czynności przetargowych związanych z osobistym stawiennictwem uczestników przetargu, wprowadzenie przedmiotowych rozwiązań miało na celu zachowanie ciągłości realizacji zadań związanych z rozdysponowaniem nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dokonane zmiany rozporządzenia umożliwiają przeprowadzanie czynności przetargowych związanych z osobistym stawiennictwem uczestnika przetargu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W sytuacji związanej z ograniczeniami dotyczącymi ilości osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach oraz w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, które mogą wystąpić w przyszłości, zadania te były utrudnione lub niemożliwe do realizacji.

(...) Jak najszybsze wprowadzenie w życie wyżej wskazanych przepisów miało przede wszystkim na celu zabezpieczenie interesów rolników przystępujących do przetargów i nie stanowiło w żadnej mierze próby ograniczenia kompetencji samorządu rolniczego w tym zakresie, było natomiast konieczne ze względu na wstrzymanie przetargów przeprowadzanych na dzierżawę nieruchomości z uwagi na zagrożenie spowodowane działaniem wirusa SARS-CoV-2. Istniała zatem pilna potrzeba jak najszybszego uruchomienia przetargów, tak aby wyłonieni w nich dzierżawcy mieli możliwość dokonania właściwych zabiegów agrotechnicznych w odpowiednim okresie. Ponadto zmiana miała na celu uchronienie Skarbu Państwa przed ponoszeniem strat związanym z nierozdysponowywaniem nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2512597