Ministerstwo Finansów w sprawie opodatkowania gruntów


W odpowiedzi na pismo MIR z dnia 16 lutego 2015 r. dot. zapytania p. Artura Miszczuka w sprawie opodatkowania gruntów, Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:

W myśl art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych sprawuje ogólny nadzór w sprawach podatkowych.
Na podstawie art. 1 c oraz art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 849) organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze wzgledu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Stosownie do art. 6a ust. 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest także właściwy w sprawie podatku rolnego.
Od decyzji ww. organów podatkowych, w tym ustalających zobowiązanie w podatku od nieruchomości czy w podatku rolnym, stosownie do art. 13 § 1 pkt 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, podatnikowi przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Następnie, na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), podatnikowi przysługuje prawo złożenia skargi do sądu administracyjnego na zawarte w decyzji ro zstrzygnięcie samorządowe go kolegium odwoławczego.

Jak wskazują powołane wyżej przepisy Minister Finansów nie posiada kompetencji do wydawania rozstrzygnięć z zakresu podatku od nieruchomości ani podatku rolnego w indywidualnych sprawach i nie może zajmować stanowiska w konkretnej, jednostkowej sprawie.

Wyjaśniamy jednak, że zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm.) podstawą wymiaru podatków są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja obejmuje m.in. dane określające rodzaj użytków gruntowych. Natomiast, to jakim podatkiem (rolnym czy od nieruchomości) należy opodatkować nieruchomość gruntową w konkretnym przypadku określają m.in. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku rolnym.

W odniesieniu do gruntów pod stawami oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako "Wsr" należy zauważyć, że stosownie do załącznika nr 6 rozporządzenia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i bud nków Dz.U. Nr 38, poz. 454 ze zm.), grunty takie zalicza się do użytków rolnych, a zatem zgodnie z art. 1 ustawy o podatku rolym, stanowią one przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym.

Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika natomiast, że grunty pod wodami płynącynii oznaczone w ewidencji gruntów i budynków symbolem "Wp", nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - z wyjątkiem jezior oraz gruntów zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych (art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy). Grunt pod wodami stojącymi oznaczone w ewidencji gruntow i budynków jako "Ws" podlegają zaś opodatkowaniu podatkiem o nieruchomości. Przy czym jak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 8a ww. ustawy będące własnością Skarbu Panstwa: grunty pokryte wodami jezior o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych oraz grunty zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne, są zwolnione od podatku od nieruchomości.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2513898