Odpowiedź ARiMR na wnioski WZ MIR dotyczące złagodzenia wskaźników doboru maszyn oraz kontroli w gospodarstwach.


Odpowiedź ARiMR na wniosek WZ MIR dotyczący złagodzenia wskaźników doboru maszyn do gospodarstw rolnych, które zostały opracowane w 2008 r. przez Instytut Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie.

Przedmiotowe "Zasady doboru maszyn rolniczych", to publikacja opracowana w 2008 r., wykorzystywana w procesie oceny ekonomiczno-technicznej wniosków o przyznanie pomocy, w ramach działań inwestycyjnych PROW 2007-2013, umożliwiająca dokonanie racjonalnej oceny doboru i zakupu maszyn i urządzeń rolniczych przez wnioskodawców ubiegających się o przyznanie pomocy finansowej na ich zakup. Mając na uwadze m.in. napływające od wnioskodawców sygnały, w kwestii zmieniających się potrzeb gospodarstw rolnych, w związku z ich dynamicznym rozwojem oraz trwającym procesem weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy, aktualizacja publikacji z 2008 r. okazała się niezbędna.

Dlatego też na początku 2014 r. ARiMR podjęła starania mające na celu pozyskanie stosownej aktualizacji ww. dokumentu od autora publikacji, tj. Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (dawniej IBMER), na potrzeby poprawnego przeprowadzania oceny ekonomiczno-technicznej, w tym oceny racjonalności zakupu maszyn i urządzeń rolniczych.
Prace nad aktualizacją publikacji zostały zakończone w pierwszej połowie marca 2014 r. i w tym okresie zaktualizowana ekspertyza została zamieszczona na stronie internetowej ARiMR i przekazana do stosowania pomocniczo przez pracowników dokonujących oceny wniosków o przyznanie pomocy (Aktualizacja ekspertyzy pt. "Zasady doboru maszyn rolniczych").
W porównaniu ze stosowaną dotychczas ekspertyzą, zawiera ona najnowsze, najbardziej aktualne dane/mierniki/normatywy dotyczące racjonalnego wyposażenia gospodarstw dla szerszej grupy maszyn i urządzeń, a wskaźniki doboru maszyn do gospodarstw rolnych zostały istotnie złagodzone.


Odpowiedź ARiMR w kwestii powiadamiania rolnika o terminie kontroli przeprowadzanych w gospodarstwach w ramach wsparcia bezpośredniego.

W kontekście zapisów obowiązujących aktów prawnych, jak również kilkuletnich doświadczeń Agencji w realizacji procesu kontroli, nie planuje się modyfikacji zasad powiadamiania rolnika o kontrolach w zakresie kwalifikowalności powierzchni i ONW. W przypadku kontroli w przedmiotowym zakresie rolnik może być powiadomiony o jej terminie jedynie w sytuacji, gdy nie zagraża to celowi kontroli. Zapowiedzenie kontroli następuje z wyprzedzeniem ściśle ograniczonym do niezbędnego minimum, nieprzekraczającym 14 dni. Ponadto, czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności rolnika także wówczas, gdy rolnik został zawiadomiony o kontroli.

Odnosząc się do obaw rolników, którzy zaniepokojeni są kontrolami, które miałyby się odbywać w pomieszczeniach gospodarskich bez ich obecności ARiMR wyjaśnia, że te kontrole w zakresie kwalifikowalności powierzchni i ONW ograniczają się jedynie do kontroli powierzchni działek rolnych i weryfikacji grupy upraw/uprawy na działce. Tego typu kontrola nie wymaga wizyty w siedzibie gospodarstwa (np. celem weryfikacji dokumentacji lub wymogów, w odniesieniu do których obecność rolnika jest niezbędna). Zgodnie z procedurami i instrukcjami realizacji kontroli prowadzonymi przez ARiMR sytuacje, w których kontrole odbywają się w pomieszczeniach gospodarskich bez obecności rolnika nie powinny mieć miejsca, a jeśli zostaną stwierdzone, należy je bezzwłocznie zgłaszać do Agencji.

Pełna treść odpowiedzi z ARiMR w załączeniu.

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2515696