Odpowiedź KOWR na pytania Nadzwyczajnej Komisji KRIR


Na wniosek Nadzwyczajnej Komisji Krajowej Rady Izb Rolniczych ds. opracowywania propozycji rozwiązań dotyczących strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, szkód łowieckich i ustroju rolnego, 12.12.2017 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do KOWR z prośbą o udzielenie informacji w następującym przedmiocie:

1) Wyjaśnienia co oznacza termin "lub budzą inną wątpliwość" użyty w Zasadach wydzierżawiania nieruchomości ZWRSP wytyczne nr 1, w rozdziale 7.3.1 Część jawna, w przypadku kiedy Komisja odrzuca ofertę.

2) Wyjaśnienia w jaki sposób można zweryfikować uczestników przetargów ograniczonych w zakresie posiadania przez nich udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego będących właścicielami nieruchomości rolnych lub w spółce zależnej, lub dominującej w stosunku do takiej spółki, z wyjątkiem akcji dopuszczonych do obrotu na rynku giełdowym, ponieważ izby rolnicze nie są w stanie dokonać takiej weryfikacji.

3) W sprawie kryterium odległości nieruchomości rolnej będącej przedmiotem własności lub użytkowania wieczystego lub dzierżawy z ZWRSP oferenta od nieruchomości Zasobu będącej przedmiotem przetargu - ile podmiotów dokonało zgłoszenia takiego wpisu do ewidencji producentów, o którym mowa w kryterium zasad.

4) Wyjaśnienia dotyczącego kryterium wieku: dlaczego osobom, które ukończyły 60 lat, nie przydziela się punktów, skoro wiek emerytalny mężczyzn wynosi 65 lat

W piśmie z dn. 10.01.2018 r. Dyrektor Generalny KOWR udzielił następujących wyjaśnień:

Ad 1. Zgodnie z treścią § 16 ust. 1. pkt 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - komisja przetargowa odrzuca ofertę jeżeli (...) "nie zawiera danych, o których mowa w § 7 ust. 1, lub dane te są niekompletne, nieczytelne lub budzą inne watpliwości, zaś złożenie wyjaśnień mogłoby prowadzić do uznania jej za nową ofertę". Zatem termin "budzą inne wątpliwości" oznacza brak pewności co do prawdziwości zawartych w ofercie informacji. Oferty, które nie zostały odrzucone, komisja szczegółowo analizuje. Komisja może wezwać uczestnika przetargu do założenia dodatkowych wyjaśnień o charakterze deklaratywnym, tj. potwierdzających określony stan faktyczny lub prawny. W przypadku kiedy np. złożone dokumenty nie potwierdzają informacji zawartej w ofercie - komisja przetargowa przyznaje zero punktów za dane kryterium oceny ofert.

Ad 2. Weryfikacja oferentów pod kątem posiadania przez nich udziałów w spółkach jest dokonywana na podstawie oświadczeń oferentów składanych w trybie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (oświadczenie wzór nr 1). W przypadku wątpliwości oświadczenia oferentów mogą być dodatkowo weryfikowane na podstawie analizy danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Parametrem do wyszukiwania powiązanych spółek jest numer PESEL oferenta. Wyszukiwanie odbywa się za pomocą Informatora Gospodarczego, który jest częścią oprogramowania do obsługi aktów prawnych.

Ad 3. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie gromadzi danych w zakresie wpisów poszczególnych oferentów do ewidencji producentów. Po wpłynięciu oferty pracownicy KOWR sprawdzają zgodność zawartych w niej danych z wymogami ogłoszenia przetargowego bez dalszego przetwarzenta danych w tym zakresie. Informacje na ten temat, KRIR może uzyskać w ARiMR.

Ad 4. Zasady rozdysponowywania gruntów rolnych Skarbu Państwa w myśl ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnym i Skarbu Państwa nie są w żaden sposób związane z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Innych aktów prawnych z nią zw iązanych. Kryterium dotyczące wieku oferenta zostało wprowadzone jako obowiązkowe w związku z propozycją Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kryterium to ma na celu przyśpieszenie zmian pokoleniowych na wsi oraz wspieranie młodych rolników rozpoczynających samodzielne (jako właściciel) prowadzenie gospodarstwa rolnego. Dlatego też za to kryterium oferenci otrzymują punkty do wieku 60 lat pomimo faktu, że zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach mężczyźni osiągają wiek emerytalny pięć lat później niż kobiety. Należy równleż zauważyc, że umowy dzierżawy nteruchorności rolnych Zasobu wydzierżawianych w trybie przetargów ograniczonych, w tym również ofert pisemnych, zawierane są na okres do 10 lat, tak aby w przypadku starszych rolników umożliwić im prowadzenie działalności rolniczej, co najmniej do osiągnięcia wieku emerytalnego.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2508433