Odpowiedź MUW - pomoc dla poszkodowanych gospodarstw


13 czerwca 2013 r. Zarząd Małopolskiej Izby Rolniczej, po dokonaniu analizy sytuacji na terenach, które doznały szkód powodziowych powstałych w efekcie nawalnych deszczy, zwrócił się do wojewody małopolskiego z wnioskiem o objęcie terenu Powiatu Proszowickiego i Powiśla Dąbrowskiego programem klęsk żywiołowych. Poniżej zamieszczamy odpowiedź MUW na wniosek Izby, z dnia 26 czerwca 2013 r.

 

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 czerwca 2013 r. dotyczące możliwych form pomocy dla gospodarstw rolnych z terenu powiatów: proszowickiego i dąbrowskiego, poszkodowanych na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych informuję, iż w ramach projektu programu opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wymaga akceptacji Rady Ministrów, poszkodowani rolnicy mieliby możliwość ubiegania się o:

1. Kredyty preferencyjne (obrotowe i inwestycyjne) na wznowienie produkcji rolnej, które dla posiadających wymagane ustawowo ubezpieczenie upraw i zwierząt były by oprocentowane w wysokości 1,5 % w stosunku rocznym, a dla nieubezpieczonych w wysokości 3%. Powyższa pomoc byłaby dostępna w przypadku strat sięgających powyżej 30% średniej wartości produkcji rolnej z ostatnich 3 lat poprzedzających rok wystąpienia szkód (kredyt obrotowy) i w przypadku gdy szkody przekroczą 1 050 zł dla pojedynczego środka trwałego (kredyt inwestycyjny).

2. Środki finansowe w ramach PROW z działania 126 - przywracanie potencjału produkcj i rolnej (warunek szkody w środkach trwałych powyżej 10 000 zł i szkody w produkcji rolnej powyżej 30% średniej produkcji z ostatnich 3 lat).

Równocześnie planowane jest uruchomienie pomocy de minimis w rolnictwie, która udzielona będzie zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, co oznacza, że wysokość pomocy łącznie z pomocą udzieloną w ostatnich 3 latach nie będzie mogła przekroczyć 7,5 tys. euro.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania producenta rolnego, na wniosek producenta rolnego przy potwierdzeniu szkód przez Komisję powołaną przez właściwego Wojewodę. Wysokość pomocy ustalona będzie jako iloczyn powierzchni zniszczonych upraw wymagających likwidacji oraz ustalonej stawki pomocy na 1 ha dla poszczególnych gatunków roślin.

Ponadto w ramach założeń do programu pomocowego planuje się wprowadzenie nw. działań:

  • rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności wobec KRUS,
  • rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności wobec ANR,
  • rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności z tytułu podatku rolnego.

Równocześnie informuję, iż warunkiem uruchomienia Programu pomocowego będzie podjecie stosownej uchwały przez Radę Ministrów i wyasygnowanie środków na ten cel.

Dyrektor Wydziału Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Stanisław Siemek

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2515330