Opinia samorządu rolniczego do zapisów rozporządzenia w sprawie obszarów proekologicznych


11 lutego 2015 r. samorząd rolniczy przedstawił swoją opinię dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów:


  • W § 3.8 nie należy wykluczać możliwości wysiewu mieszanek zbożowych złożonych z samych zbóż ponieważ rozporządzenie 1307/2013 nie narzuca takiego ograniczenia. 
  • W § 3.9 pkt. 1) ze względu na różnice klimatyczne pomiędzy poszczególnymi województwami kraju proponujemy termin wysiania mieszanki przesunąć „najpóźniej do 1 września”.
  • W § 4 proponujemy utrzymanie obydwu możliwości wyznaczania obszaru wspólnego użytkowania, które daje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 639/2014. W wielu przypadkach gospodarstwa, które będą chciały wspólnie realizować zobowiązanie utrzymania obszarów proekologicznych będą znajdowały się w tej samej gminie. Nie będzie wtedy konieczności stosowania skomplikowanej procedury wyznaczania promienia koła objętego obszarem oraz jego środka.
  • W projekcie rozporządzenia nie określono liczby gospodarstw, które mogą tworzyć wspólny obszar proekologiczny, natomiast rozporządzenie 1307/2013 wskazuje, że liczba ta nie może przekraczać 10. 
  • Przepis §5 określa wymagania dotyczące umowy – zdaniem przedstawicieli rolników wzór takiej umowy powinien być jak najmniej skomplikowany. W wielu przypadkach nie ma potrzeby zapisywania w umowie warunków rozliczeń finansowych i zobowiązań poszczególnych rolników. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 639/2014 wymaga jedynie określenia sposobu rozliczenia odnośnie ewentualnych kar administracyjnych za stwierdzone niezgodności z przepisami. 
  • Ponadto zwracamy się z pytaniem, jaką formę prawną winna mieć przedmiotowa umowa, czy wymagana jest umowa z datą pewną lub umowa notarialna?
  • Nie jest jasne, czy gospodarstwa tworzące wspólny obszar ekologiczny powinny graniczyć ze sobą lub z obszarem uznanym za proekologiczny, czy warunek „bliskiej odległości” jest spełniony, gdy znajdują się w wyznaczonym obszarze. Czy wystarczy, że obszar ten jest położony na gruntach jednego z rolników? 
  • Proponujemy również dodanie do obszarów proekologicznych koryta starych rzek tzw. starorzecza.

 


Resort rolnictwa odniósł się do tych uwag w piśmie, którego treść znajduje się w załączeniu.


 

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2513912