Prezydent podpisał ustawę o nieruchomościach rolnych


Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest usprawnienie systemu obrotu ziemią rolniczą, ułatwienie pozyskiwania ziemi przez rolników indywidualnych oraz szybkie rozdysponowanie gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ustawa rozszerza sposób podawania informacji o planowanej sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Będzie on dodatkowo ogłaszany w siedzibie właściwiej miejscowo izby rolniczej oraz właściwym miejscowo urzędzie gminy.

Ustawa wprowadza nowe określenie rolnika indywidualnego występujące w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Za rolnika indywidualnego będzie uważana osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkująca w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

W art. 4 przepisów przejściowych powołanej ustawy przewidziano tryb umożliwiający zmianę obowiązującej umowy dzierżawy poprzez wyłączenie z przedmiotu dzierżawy 30% użytków rolnych będących jej przedmiotem. Na podstawie powołanego przepisu Agencja została zobowiązana w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do przedstawienia dzierżawcom propozycji dokonania zmian umów dzierżawy, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, w zakresie wyłączenia z przedmiotu dzierżawy 30% użytków rolnych będących w dzierżawie. Agencja Nieruchomości Rolnych wraz z zawiadomieniem przesyła projekt zmiany umowy dzierżawy określający działki ewidencyjne lub ich części, które proponuje wyłączyć z dzierżawy. Dzierżawca może w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania propozycji zmiany umowy dzierżawy, propozycję przyjąć lub ją odrzucić. W przypadku akceptacji przez dzierżawcę zaproponowanych zmian, zostanie dokonana zmiana umowy dzierżawy. Dzierżawcy przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa do zakupu pozostałej części nieruchomości. Dzierżawca będzie miał ułatwioną możliwość zakupu gruntów w porównaniu do przepisów obecnych. W przypadku odrzucenia zaproponowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych zmian umowy dzierżawy oraz w przypadku niedokonania zmiany umowy dzierżawy z przyczyn leżących po stronie dzierżawcy, dzierżawca zostanie pozbawiony możliwości ewentualnego skorzystania z prawa pierwszeństwa w przypadku sprzedaży przez Agencję dzierżawionej przez niego nieruchomości oraz prawa pierwszeństwa przysługującego mu w przypadku gdy Agencja przeznaczy nieruchomość do dalszej dzierżawy (art. 4 ust. 11) po upływie okresu na jaki została zawarta umowa.

Ustawa wprowadza zmiany do następujących ustaw:

  •     ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
  •     ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  •     ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.


Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
 
Źródło: Prezydent.pl

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2505759