Resort rolnictwa w sprawie rozporządzenia dot. warunków wstępnego uznawania grup producentów


W odpowiedzi na uwagi samorządu rolniczego (z dn 19.01.2016 r.) do projektu rozporządzenia uzupełniającego rozporządzenie dotyczące warunków uznawania grup i organizacji producentów owoców i warzyw o warunki uznawania zrzeszeń resort rolnictwa przesłał (w piśmie z dn. 10.05.2016 r.) poniższe wyjaśnienia: 

W odniesieniu do postulatu dysponowania przez każdą organizację producentów wchodzącą w skład zrzeszenia 49% całkowitej liczby głosów, co przekłada się na możliwość utworzenia zrzeszenia przez co najmniej 3 organizacje producentów, należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 31 ust. 1 oraz art. 32 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz.Urz. UE L 157 z 15.06.2011 z późno zm.) państwa członkowskie określają maksymalny odsetek praw głosu i udziałów, jakie każda organizacja producentów może posiadać w obrębie zrzeszenia, przy czym maksymalny odsetek praw głosu i udziałów musi kształtować się poni żej 50% całkowitej liczby praw głosu i poniżej 50% udziałów.

W zakresie udziałów lub akcji, ustalony pułap 49% udziałów lub akcji dla jednego członka w zrzeszeniu, gwarantuje nieposiadanie przez jednego członka pakietu większościowego i mieści się w pułapie ustanowionym przez Komisję Europejską. W zakresie praw do głosowania, z amysłem prawodawcy było ustanowienie analogicznego jak w przypadku organizacji producentów owoców i warzyw, grup producentów rolnych i ich związków pułapu posiadania maksymalnie 20% głosów przez jedną organizację producentów (tj. jednego członka) zrzeszenia, co przekładałoby się na minimalną liczbę członków w zrzeszeniu na poziomie 5. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest poparcie dla tworzenia się dużych, silnych podmiotów, które miałyby realny wpływ na sytuację rynkową.
Ostatecznie uwzględniono postulat posiadania przez każdą organizację producentów w zrzeszeniu 49% całkowitej liczby głosów mając na uwadze możliwy poziom odsetka praw do głosowania dopuszczony przepisami UE i realne możliwości tworzenia zrzeszeń w warunkach polskich. Nie ma konieczności dodawania, że wskazany odsetek odnosi się do całkowitej liczby praw głosu w osobie prawnej, będącej organizacją producentów lub zrzeszeniem, ponieważ wynika to bezpośrednio z wyżej przytoczonych przepisów UE.

Odnosząc się do propozycji powiązania wymogu określenia w statucie lub umowie zasad i warunków zakupu i sprzedaży owoców i warzyw z celami, dla których organizowane jest zrzeszenie i nałożenia takiego obowiązku jedynie na te zrzeszenia, których celem jest koncentracja podaży zdecydowano wprowadzić ten obowiązek dla wszystkich podmiotów ubiegających się o uznanie zrzeszenia, jako jednego z warunków uznania. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest brak możliwości uregulowania w przepisach określających warunki uznawania trybu zmiany statutu lub umowy zrzeszenia już funkcjonującego, które pierwotnie
uzyskałoby status uznania dla celów innych niż koncentracja podaży, a w trakcie działalności podjęłoby decyzję o jej rozszerzeniu o prowadzenie sprzedaży produktów pochodzących od członków. Przyjęta regulacja daje zatem możliwość funkcjonowania zgodnie z przepisami dotyczącymi zrzeszeń prowadzących sprzedaż również takim podmiotom, które na etapie uznawania deklarują, że organizują się dla celów innych niż koncentracja podaży, ale w okresie późniejszym, już jako zrzeszenia decydują się również na prowadzenie sprzedaży produktów pochodzących od swoich członków. Spełnienie ww. warunku nie jest dużym obciążaniem administracyjnym, natomiast wyeliminuje konieczność ewentualnego dostosowywania zapisów statutu lub umowy zrzeszenia w okresie jego funkcjonowania.


►Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunków i wymagań, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2513912