Interwencja w sprawie problemów z działaniem aplikacji suszowej


►W piśmie z dn. 18.03.2024 r., Prezes KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie rolnikom skorzystania z obecnie otwartego naboru wniosków o udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przedstawiając problemy z jakimi spotykają się rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z tej formy wsparcia.

1) Kłopot z pozyskaniem dokumentu końcowego z aplikacji potwierdzającego suszę w gospodarstwie rolnym.

Po zalogowaniu się do aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą - Rolnik, który w kampanii 2023 zgłosił szkodę suszową w wyznaczonym terminie - w chwili obecnej nie ma możliwości pobrania dokumentu końcowego czyli Protokołu lub Kalkulacji oszacowania szkód, ponieważ przy jego zgłoszeniu jest komunikat - W EDYCJI.
Błąd w działaniu aplikacji, niezależny od beneficjanta.

2) Prośba o wydłużenie czasu na dostarczenie dokumentów (załączników) do BP ARiMR.

Rolnicy, którzy nie mogą pobrać z aplikacji ww. dokumentów - wymaganych jako obowiązkowy załącznik do wniosku o pomoc finansową obawiają się, że ich wnioski zostaną nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do biura powiatowego ARiMR.
Niedostarczenie w terminie protokołu 1 kalkulacji nie wynika ze złej woli rolnika czy zniszczenia dokumentu, ale z błędów w działaniu aplikacji czyli z przyczyn niezależnych od beneficjenta.

3) Prośba o zgodę, aby zaakceptować/dopuścić inny dokument potwierdzający suszę w gospodarstwie rolnym.

Rolnicy proponują, aby został dopuszczony jako potwierdzenie wystąpienia suszy w gospodarstwie rolnym - Raport strat - sporządzony przez Komisję gminną powołaną przez wojewodę w kampanii 2023 i dopuszczoną również do szacowania suszy w gospodarstwie u rolnika.
Dopuszczenie byłoby czasowe do momentu usunięcia błędu w aplikacji.

4) Sumowanie procentów strat.

Rolnicy zwracają się o podjęcie działań, aby w przyszłości możliwe było sumowanie procentów strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów - suszowego i protokołu oszacowania szkód spowodowanych przez inne zjawiska atmosferyczne.
Otwarty ww. nabór wniosków o pomoc finansową pokazał jednoznacznie, iż gospodarstwa w ostatnim czasie (roku 2023) nie tylko borykają się z suszą, ale również doświadczają np. bgradobicia, deszczu nawalnego czy przymrozków wiosennych.
Szkody mogą być zgłoszone przez rolnika, szacowane i potwierdzone w Protokole szacowania szkód w gospodarstwie.

Niestety przy naborze wniosku o pomoc finansową dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody wuprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - nie dopuszcza się sumowania strat z protokołu suszowego" i protokołu dot. innych zjawisk. Rolnik może wnioskować o wsparcie w oparciu
tylko o jeden protokół.

Wnioskujemy o zmianę w przepisach prawnych i dopuszczenie sumowania procentów strat, ponieważ szkoda dotyczy tego samego gospodarstwa i jego produkcji roślinnej. Takie rozwiązanie wydaje się być spójnym i logicznym procesem, które obrazuje wielkość szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w gospodarstwie rolnym.

Źródło: KRIR 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2488101