Mistrzowie Agro 2024 - zgłoś do nagrody wyróżniających się liderów wiejskiej społeczności


Tegoroczna edycja największego w Polsce plebiscytu wiejskiego i rolniczego rozpoczęta! Po raz kolejny najpierw w powiatach, a później w skali województwa i całego kraju zostaną przyznane zaszczytne tytuły dla sołtysów, rolników, liderów społeczności i kół gospodyń wiejskich. O nagrody i wielką promocję powalczą również gospodarstwa agroturystyczne oraz sołectwa.

Kandydatów do nagród w plebiscycie Mistrzowie Agro nominują partnerzy, patroni akcji i dziennikarze GK. Swoje propozycje nominacji mogą zgłaszać także mieszkańcy sołectw z naszego województwa. W tym roku nagrody zostaną przyznane w sześciu opisanych poniżej kategoriach, można je zgłosić on-line na stronie: 
 

►https://gazetakrakowska.pl/zglos-do-nagrody-wyrozniajacych-sie-soltysow-i-liderow-wiejskiej-spolecznosci-najlepszych-rolnikow-i-aktywne-kola-gospodyn/ar/c8-18177813 

ROLNIK ROKU
W tej kategorii zostaną nagrodzeni rolnicy wszelkich specjalizacji działający we wszystkich gałęziach rolnictwa. Mniej istotna jest w tym przypadku wielkość prowadzonego gospodarstwa. Ważna jest za to postawa rolnika, jego rola w społeczności. Rolnicy będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami.

SOŁTYS ROKU
Tradycyjnie w plebiscycie zostaną nagrodzeni sołtysi - czyli przedstawiciele pierwszego szczebla samorządu, reprezentanci gminy w sołectwach. Wielu z nich to zaangażowani społecznicy, którzy działają na rzecz sołectwa i reprezentują je na zewnątrz. Pomagają mieszkańcom i cieszą się ich zaufaniem. Niektórzy są wybierani na swoją funkcję od wielu lat, inni zyskali poparcie w ostatnich wyborach. Wśród sołtysów wiele jest aktywnych i zaangażowanych kobiet.

LIDERKA / LIDER SPOŁECZNOŚCI ROKU
Nagrodzimy osoby, które mają wielki wpływ na życie wiejskich społeczności. Kim są liderzy wiejskiej społeczności? Może być nim zasłużony strażak OSP, może nauczycielka albo ksiądz z miejscowej parafii. W każdej społeczności znaleźć można ludzi, którzy animują jej codzienne życie, skupiają wokół siebie ludzi i angażują ich do działania. To właśnie ich nagrodzimy w tej kategorii plebiscytu.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ROKU
Koła Gospodyń Wiejskich to absolutnie wyjątkowa aktywność mieszkanek polskich wsi, która ma blisko 150-letnią tradycję. Koła łączą kobiety bez względu na status społeczny, materialny, czy wykształcenie. W ramach działalności KGW angażują się na różnych polach życia społeczności. Prowadzą aktywność kulturalną, charytatywną, kultywują i rozwijają dziedzictwo kulinarne regionu. Koła działają także na rzecz samorozwoju ich członkiń zajmując się rozwojem ich pasji i zainteresowań. W naszym plebiscycie nagrodzimy i zaprezentujemy w regionalnym i ogólnopolskim zasięgu koła, które cieszą się największym uznaniem lokalnej społeczności.

AGROTURYSTYKA ROKU
W ostatnich latach nieustannie rośnie popularność wypoczynku blisko natury, blisko tradycji i dziedzictwa kulturowego. Za sprawą tego rozwija się branża agroturystyczna. Wielu rolników przekształca swoje gospodarstwa lub w ich ramach uruchamia działalność o takim charakterze. Z kolei osoby, które wcześniej nie były rolnikami, inwestują na wsi tworząc ośrodki agroturystyczne i zwiększając tym samym atrakcyjność turystyczną naszego regionu.

SOŁECTWO ROKU
W naszym plebiscycie będzie wiele nagród indywidualnych, jednak jest kategoria, w której chcemy zaprezentować działania większych grup mieszkańców polskich wsi. Dlatego w kategorii Sołectwo Roku opiszemy i zaprezentujemy wyróżniające się sołectwa, w których zdaniem ich mieszkańców wiele się dzieje i dobrze się żyje. W głosowaniu zostanie przyznany tytuł Sołectwo Roku.

Lista kandydatów do nagród opublikowana zostanie we wtorek, 2 kwietnia i tego dnia rozpocznie się głosowanie. W pierwszym etapie akcji, który potrwa do 15 maja, laureaci w każdej kategorii zostaną wybrani osobno w każdym powiecie. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się 20 maja. Wyłonieni w nim laureaci zdobędą tytuły wojewódzkie i nagrody finansowe, a także awansują do ogólnopolskiego finału, w którym będą reprezentowali nasze województwo. 
Jesienią przyjdzie czas na wielkie podsumowanie plebiscytu. Główne nagrody zostaną wręczone podczas wielkiej ogólnopolskiej gali w Warszawie, która odbędzie we wnętrzach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Tegoroczna edycja Plebiscytu Mistrzowie Agro została objęta patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesława Siekierskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Źródło: Gazeta Krakowska


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2490931