Czy francuskie doświadczenia pomogą nam w uproszczeniu sprzedaży bezpośredniej


W dniach 3-7 marca 2014 r. gościliśmy w Małopolsce dwóch ekspertów z francuskiego regionu Rhone-Alpes: Valerie Morier-Genoud (Izba Rolnicza w R-A) i Aude Miehe. Tematem przewodnim wizyty były zagadnienia z dziedziny sprzedaży bezpośredniej. W ramach pobytu zagranicznych gości Małopolska Izba Rolnicza, we współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska, zorganizowała cykl czterech seminariów pt. SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA W REGIONALNYM SYSTEMIE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW LOKALNYCH pn. MAŁOPOLSKI PRODUKT LOKALNY, które odbyły się w Nowym Sączu, Zakliczynie, Wadowicach i w Krakowie, z udziałem rolników - głównie właścicieli gospodarstw ekologicznych i tradycyjnych.

Podczas spotkań omawiano sytuację prawną polskich rolników, którzy chcieliby realizować sprzedaż bezpośrednią, oraz aktualne działania w zakresie nowelizacji obowiązujących przepisów, podejmowane przez MIR i FPdŚ.

Panie Aude Miehe i Valerie Morier-Genoud przedstawiły natomiast doświadczenia strony francuskiej w omawianej dziedzinie. W swoim wystąpieniu A. Miehe podkreśliła, że w regionie Rhône-Alpes sprzedaż bezpośrednia ma wieloletnią tradycję, a liczba gospodarstw prowadzących taką działalność wciąż wzrasta. Francuski rolnik może - zgodnie z obowiązującymi przepisami - przetwarzać, promować oraz wprowadzć do obrotu produkty pochodzące z własnego gospodarstwa. We Francji sprzedaż bezpośrednia jest traktowana jako działalność rolnicza, stanowiąca przedłużenie aktu produkcji. Oczywiście, zanim rolnik rozpocznie taką działalność musi spełnić określone wymogi formalne. Szczególnie interesujące dla naszych rolników były zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem punktów sprzedaży zbiorowej. We Francji jest to bardzo popularny sposób organizowania się rolników w celach sprzedaży wyprodukowanej przez nich żywności. W samym tylko w regionie Rhône-Alpes obecnie funkcjonuje 90 takich punktów.

W spotkaniu, które miało miejsce w Krakowie uczestniczyła również pani poseł Dorota Niedziela, wchodząca w skład sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiła ona dotychczasowe osiągnięcia w zakresie nowelizacji prawa dotyczącego sprzedaży bezpośredniej.

Wizyta delegacji francuskiej zakończyła się spotkaniem z Zarządem MIR w biurze Izby w Krakowie, podczas którego podsumowano realizację założonych celów oraz omówiono kolejne działania przewidziane na 2014 r. w ramach współpracy pomiędzy izbami w Małopolsce i Rhône-Alpes.

Fotorelacja - seminarium w Krakowie, 6 marca 2014 r.

Joanna Krasicka, MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2493929