Dozynki w Wiśniowej


XV Jubileuszowe Dożynki Powiatu myślenickiego odbyły się w przepięknej scenerii wsi Wiśniowa. W słoneczną i ciepłą niedzielę 28 sierpnia, kolorowy korowód składający się z członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli samorządów powiatowych oraz gminnych, burmistrzów i wójtów, przedstawicieli szkół i ośrodków kultury, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Wiśniowej, przemaszerował uroczyście spod Kościoła pod wezwaniem Św. Marcina w kierunku sceny usytuowanej przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

Na scenie Wójt Wiśniowej pan Wiesław Stalmach wraz ze Starostą Myślenickim panem Józefem Tomalem uroczyście przywitali przybyłych gości. Byli wśród nich : Wicewojewoda Małopolski pan Andrzej Harężlak, posłowie na sejm RP Pani Joanna Bobowska, Pan Marek Łatas, Wicestarosta Myślenicki pan Tomasz Suś oraz wielu reprezentantów lokalnych samorządów. Najważniejszymi jednak gośćmi byli sami rolnicy, którzy przynieśli na tę uroczystość przygotowane wieńce dożynkowe z tegorocznych plonów myślenickiej ziemi. Uroczystość powitania zakończyli Starostowie tegorocznych dożynek, pani Urszula Moryc z Wiśniowej oraz pan Józef Murzański z Węglówki, którzy staropolskim obyczajem wręczyli bochny chleba Wójtowi Wiśniowej i Staroście Myślenickiemu. Po przemówieniach nastąpiły prezentacje wieńców dożynkowych, które były „ośpiewywane” przez zespoły działające przy KGW z poszczególnych gmin. Wszystkie wieńce brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury uznało że ze względu na bardzo wysoki poziom prezentowanych prac wszystkim zespołom przyznaje nagrody pieniężne, natomiast za najpiękniejszy wieniec uznany został ten wykonany przez Zespół Regionalny „Cyrniawa”. W konkursie wieńców wszystkie nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe. Wicewojewoda Małopolski pan Andrzej Harężlak wręczył wybranym członkiniom KGW z Wiśniowej Order Serca Matki Wsi. Rada Powiatowa MIR w Myślenicach ufundowała nagrodę rzeczową dla KGW z Wiśniowej za wkład w organizację Dożynek. Nagrodę tę wręczyła Przewodnicząca Rady pani Jolanta Majka. Tego dnia organizatorzy również wyróżnili nagrodami rzeczowymi i dyplomami rolników przodujących w produkcji mleka oraz w hodowli bydła polskiego czerwonego.

Tradycyjnie dożynkom towarzyszyły występy artystyczne zespołów z Węglówki, Wiśniowej oraz Orkiestry Dętej z OSP w Węglówce.

Dopisała również wystawa firm i instytucji związanych z rolnictwem. Hodowcy królików, pszczelarze, piekarze – prezentowali swoje produkty. Lokalne Grupy Działania: ”Turystyczna Podkowa”, „Między Dalinem i Gościbą”, „Klimas” zachęcały do odwiedzenia swoich regionów. Zespół Obserwatorium Astronomicznego w Wiśniowej udostępnił odwiedzającym lunetę, przez którą można było „spojrzeć słońcu w twarz” i podyskutować na tematy astronomiczne. Jednak długo w obłokach bujać się nie dało, gdyż tuż obok prezentowały swoje talenty kulinarne gospodynie z KGW z Wiśniowej, Wierzbanowej, Lipnika, Kobielnika, Poznachowic Dolnych, Glichowa, Węglówki, Sułkowic, oraz Zespół Regionalny „Cyrniawa” i Stowarzyszenie „Tokarzanki”. Barwy i zapachy potraw przepełniały powietrze, sprawiając wrażenie obfitości i dobrobytu. Jeśli jednak miałabym wybierać to dla mnie numerem 1 była sułkowicka krzonówka! Chylę czoło przed paniami ze Stowarzyszenia Gospodyń w Sułkowicach za tak doskonałe danie. Tradycyjne, pyszne iż zdrowe, o czym świadczy certyfikat wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych.

W przyszłym roku Dożynki Powiatowe odbędą się w gminie Tokarnia dokąd wszystkich zaprosił Starosta Myślenicki pan Józef Tomal, przekazując symboliczną rzeźbę "Parę Kliszczaków" przyszłorocznemu gospodarzowi Wójtowi panu Władysławowi Piaściakowi.

Katarzyna Pniak, Biuro MIR w Krakowie

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA!

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2492293