Dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły


W dniu 22.01.2019 r. Dyrekcja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zorganizowała konferencję pt.: „Zagrożenia związane z afrykańskim pomorem świń i innymi chorobami wirusowymi – aktualna sytuacja i kierunki działań w obszarze gospodarki łowieckiej”. W konferencji uczestniczyli m.in. wiceminister Szymon Giżyński, myśliwi, leśnicy, przedstawiciele gmin, powiatów oraz rolnicy.

Z pewnym zdziwieniem słuchaliśmy wypowiedzi Pana Ministra, który przedstawił sytuację ASF na terenie Polski i UE oraz konsekwencje cenowe na rynku wieprzowiny spowodowane przez ASF.

Okazuje się, że niskie ceny trzody chlewnej to efekt zmowy zachodniego kapitału przetwórców, którzy wykorzystując atmosferę zagrożenia ASF świadomie dumpingują ceny skupu.

Podobno taka sama sytuacja jest na rynku owoców i warzyw, o czym przekonujemy się boleśnie każdego roku, w którym doświadczamy nadprodukcji owoców i warzyw. Dziwić się jednak nie powinniśmy, kiedy 80% przemysłu przetwórstwa rolniczego znajduje się w obcych rękach
Omawiając dość trudną sytuację, w zrozumieniu potężnych zagrożeń ze strony ASF, wymienił brak świadomości zagrożeń ze strony myśliwych, rolników oraz Instytutu Weterynarii w Puławach. Jako pełnomocnik rządu ds. zwalczania ASF stwierdził, że depopulacja pogłowia dzików jest najbardziej skuteczną metodą wyeliminowania ASF z terenu Polski.

Przytoczył przykłady, wypowiedzi myśliwych, którzy nie rozumiejąc zagrożeń niechętnie włączali się w proces depopulacji dzika. Przeczą temu jednak dane statystyczne prezentowane przez przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz przedstawicieli nauki. I tak, np. w 2018 r. pogłowie dzików na terenach działania RDLP w Krakowie zmniejszyło się o 50%. Tylko w 2017 r. myśliwi pozyskali prawie 1 1000 szt. dzika na terenach obwodów RDLP w Krakowie.

Za główną przyczynę wzrostu populacji dzików uznano wzrost powierzchni upraw kukurydzy, której uprawia się w Polsce na powierzchni 1 200 000 ha, która stała się jednym z głównych środowisk ich bytowania. Z kolei wzrost udziału kukurydzy w diecie dzików doprowadził do zwiększenia ich rozrodczości. Obniżenie wieku płodności i wydłużenie cyklu rozrodczego dzików spowodowane jest wpływem estrogennej mykotoksyny wydzielanej przez grzyby rozwijające się na kolbach i resztkach pożniwnych kukurydzy.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Podkarpacia omówił przypadek ASF, który wystąpił w tym województwie. Źródłem zakażenia nie był jednak dzik. Źródło pochodziło od człowieka. Szybka reakcja wybicia, w dziewiętnastu chlewniach, świń okazała się skuteczna i ograniczyła ASF do obszaru zagrożonego. 

Główny wniosek wypracowany podczas konferencji tj. konieczność stosowania kompleksowych działań polegających na zmniejszeniu populacji dzika (z czym naukowcy niechętnie się zgadzają uznając, że jeden dzik/1 000 ha spowoduje wyeliminowanie dzików ze środowiska). Najmniejszy obwód łowiecki to 3 000 ha, czyli na tym terenie mają pozostać 3 dziki. Bioasekuracja w gospodarstwach: ogrodzenie, siatki w oknach, ubrania ochronne, dezynfekcja bram i wejść do chlewni, zakaz kontaktu myśliwych ze stadami trzody chlewnej - to są działania obligatoryjne, do których wszyscy muszą się dostosować.
Niestety organizatorzy nie pozwolili na merytoryczną dyskusję, w której można byłoby zaprezentować stanowiska rolników, myśliwych i przetwórców. 

Problem ASF jest strategiczny dla producentów trzody chlewnej i gospodarki narodowej w Polsce. Od zrozumienia wszystkich zainteresowanych tym problemem zależy, czy będziemy zjadać polską wieprzowinę, czy tę importowaną.

24.01.2019 r.
Henryk Dankowiakowski
Dyrektor MIR


►Afrykański pomór świń. Bioasekuracja - film instruktażowy dla leśników i myśliwych ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF. Zrealizowano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w ORWLP w Bedoniu.

 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2490257