Ekoschematy - prośrodowiskowy element płatności bezpośrednich


13 marca br. Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała szkolenie on-line poświęcone wymogom i zasadom ubiegania się o dopłaty w ramach ekoschematów obszarowych. Szkolenie przeprowadzili pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie.

Uczestnicy szkolenia, wśród których większość stanowili pracownicy Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, oraz delegaci i pracownicy MIR, dowiedzieli się m.in. z jakich schematów rolnik może skorzystać w 2024 r. jakie są warunki ubiegania się o ekoschematy, ile punktów rolnicy mogą otrzymać stosując poszczególne warianty, jakie są płatności za stosowanie wybranych praktyk, które ekoschematy można z sobą łączyć oraz od jaka powierzchnia kwalifikuje gospodarstwa kwalifikuje do ubieganie się o płatności.

Z pojęciem ekoschematy rolnicy po raz pierwszy spotkali się z 2023 r. To rodzaj płatności bezpośrednich dotyczący działań korzystnych na rzecz środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi wynikające z warunkowości. Są to dobrowolne, jednoroczne zobowiązania, za które rolnik może otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe pod warunkiem przystąpienia do nich. Rolnik może wybrać spośród 6 ekoschematów, z czego dodatkowo rolnictwo węglowe dzieli się na 8 praktyk.
Prowadzący szkolenie zwrócili uwagę na konieczność prowadzenia rejestrów wykonania zabiegów agrotechnicznych, dokumentujących wykonanie czynności.

Poniżej udostępniamy prezentacje i materiały szkoleniowe:

►Ekoschematy węglowe
Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IP 
Tabela wykluczeń

Dorota Korepta-Kura, biuro MIR w Krakowie


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2495305