Interpretacja przepisów dot. ulg, zwolnień, odroczeń, umorzeń lub zaniechania poboru podatku rolnego


Zgodnie z art. 35a ust. 3 ustawy o izbach rolniczych, "Środki finansowe z odpisu, o którym mowa w ust. 1, przeznacza się na wyrównanie dochodów izb, których wpływy z tytułu odpisu, o którym mowa w art. 35 ust. 1 pkt 1, zostały zmniejszone w wyniku udzielania ulg, zwolnień, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowania zaniechania poboru tego podatku lub jego raty.".

Stosownie do art. 35a ust. 4 ww. ustawy, "Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazuje środki na wyrównanie dochodów, o których mowa w ust. 3, za dany kwartał na wniosek właściwej izby w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku."

Zgodnie z art. 35a ust. 5 ww. ustawy, "Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, należy dołączyć zaświadczenia wydane przez właściwe organy gmin, określające wysokość wpływów zmniejszonych w danym kwartale z tytułu podatku rolnego w wyniku udzielania ulg, zwolnień, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowania zaniechania poboru tego podatku lub jego raty.".

Pojęcie "zmniejszenia" jest zatem pojęciem używanym przez przepisy ustawy o izbach rolniczych.

"Zmniejszenia", o których mowa ww. przepisach, to zmniejszenia wpływów gminy z tytułu podatku rolnego, w wyniku zastosowania ulg, zwolnień, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowania zaniechania poboru tego podatku lub jego raty.

Wszystkie te instytucje prawne różnią się od siebie i mają postawy w przepisach podatkowych. Dla przykładu wskazać należy, że ulgi wymienione są m.in. w art. 12 ust. 6, art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Zwolnień od podatku dotyczy m.in. art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o podatku rolnym.

Odroczenia i umorzenia stosowane są przez organy podatkowe m.in. na podstawie art. 67a ustawy – Ordynacja podatkowa.
Zaniechania poboru dotyczy zaś m.in. art. 13c ustawy o podatku rolnym.

Nie bez znaczenia także pozostaje art. 13d ust. 1 ustawy o podatku rolnym, zgodnie z którym zwolnienia i ulgi podatkowe określone w art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz pkt 8–13, a także w art. 13b stosuje się z urzędu, a pozostałe zwolnienia i ulgi podatkowe na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika.

Skoro a w art. 35a ust. 3 i 5 ustawy o izbach rolniczych mowa jest o „udzieleniu” ulg, zwolnień odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowaniu zaniechania poboru, to zasadnym wydaje się przyjęcie, że mowa jest tu o „zmniejszeniach” będących skutkiem wniosków podatników – bez względu na podstawę prawną ich udzielenia (nie ma znaczenia, czy jest to ustawa o podatku rolnym, czy Ordynacja podatkowa).

Radca prawny KRIR


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2488108