Jak rolnicy z Francji i Węgier poznawali Małopolskę


W dniach 24–26 kwietnia br. Małopolska Izba Rolnicza gościła młodych rolników z Francji (wydelegowanych przez Izbę Rolniczą w Doubs) oraz z Węgier (członków Izby Rolniczej z Szolnoka), którzy przybyli do Krakowa w związku udziałem w turnieju o tytuł Europejskiego Chłopa Roku w podkrakowskich Racławicach.

W przeddzień imprezy w Racławicach obie grupy miały możliwość zapoznania się ze specyfiką małopolskiego rolnictwa odwiedzając miejscowe gospodarstwa rolne. Francuzi zostali zaproszeni do gospodarstwa Wojciecha Wadowskiego ze wsi Przestańsko w gminie Iwanowice. Młodzi rolnicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili nasz kraj, byli zaskoczeni, że polskie gospodarstwa praktycznie nie różnią się od francuskich. Szczególnie interesowały ich zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarstwa oraz technologie stosowane w hodowli bydła. Duże wrażenie wywarło na nich również wyposażenie gospodarstwa w maszyny i sprzęt rolniczy. Po wizycie w gospodarstwie nasi goście spotkali się z przedstawicielami Gminy Iwanowice – z Wójtem Zbigniewem Tomaszkiem i z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy – Edwardem Stopińskim.

Francuscy rolnicy z wizytą w Małopolsce, Przestańsko, 25 kwietnia 2009 r. 

Fot. J. Staszewska

Grupa węgierskich rolników udała się do gospodarstwa Stefana Boligłowy, w miejscowości Tropiszów w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, który – podobnie jak wielu tamtejszych rolników – specjalizuje się w uprawie warzyw pod osłonami. Tutaj zapoznali się ze specyfiką i profilem działalności małych gospodarstw. Pan Boligłowa przybliżył im również zasady członkostwa  w Spółdzielni Producentów Warzyw „Witamex” w Pobiedniku Wielkim. Oprowadzając po siedzibie Spółdzielni, magazynach i chłodni opowiedział o korzyściach płynących ze wspólnej działalności oraz problemach, z którymi borykają się członkowie grupy producenckiej. Następnie węgierscy rolnicy udali się na spotkanie z Henrykiem Jończykiem – zastępcą wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, który zapoznał ich ze strukturą rolną gminy, atrakcjami turystycznymi oraz strategią jej rozwoju.

Po wizytach w gospodarstwach i roboczych spotkaniach, zarówno Francuzi jak i Węgrzy udali się do Krakowa, w celu zwiedzenia Starego Miasta.
Wieczorem, w zajeździe „Kosynier” w podkrakowskich Węgrzcach, odbyło się międzynarodowe spotkanie – zagranicznych gości oraz przedstawicieli Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej – poświęcone problematyce Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz przyszłości małych gospodarstw rolnych, zakończone uroczystą kolacją.

W ostatnim dniu pobytu obydwie zagraniczne grupy wzięły udział w konkursie o tytuł „Europejskiego Chłopa Roku”. W szranki stanęli Florent Dornier – reprezentant Francji, Balàzs Jobbàgy – przedstawiciel Węgier oraz zwycięzca konkursu o tytuł „Polskiego Chłopa Roku” - Tomasz Glonek (woj. łódzkie). Po podsumowaniu punktacji wszystkich konkurencji, międzynarodowe jury konkursowe przyznało ex aequo trzy pierwsze miejsca dla wszystkich uczestników premierowej edycji Konkursu. Wieczorem pożegnaliśmy naszych Gości, którzy w dobrym humorze i miłymi wspomnieniami z pobytu w naszym regionie podziękowali za gościnę deklarując jednocześnie chęć kolejnych spotkań oraz swój udział w przyszłorocznej edycji Konkursu.

Joanna Staszewska i Jolanta Kałmuk, MIR

Poniżej fotorelacja z wizyty węgierskich rolników. Fot. J. Kałmuk.

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2486766