KOWR w sprawie wniosku dot. gospodarstw rolnych, które nie wyłączyły 30 proc. dzierżaw pochodzących z ZWRSP


W związku z ►pismem KRIR z dnia 01.06.2023 r. sprawie terminów wydawania nieruchomości Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa przez dzierżawców, którzy nie wyrazili zgody na wyłączenie z umowy dzierżawy gruntów stanowiących 30% powierzchni użytków rolnych i przez to, stosownie do przepisu art. 4 ustawy z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1382), utracili prawo do przedłużenia tych umów, w ►piśmie z dn. 20.06.2023 r., sygnowanym przez Dyrektora Generalnego KOWR, otrzymaliśmy poniższe informacje.

„Co do zasady wydanie nieruchomości po wygaśnięciu tytułu prawnego, powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki. Oddział Terenowy KOWR, który dysponuje Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa na terenie województwa, gdzie położona jest dzierżawiona nieruchomość odpowiednio wcześnie podejmuje prace mające na celu wypracowanie optymalnego i racjonalnego sposobu ponownego rozdysponowania nieruchomości, zwłaszcza tych o dużych powierzchniach. Nie mniej jednak w sytuacji, kiedy umowa nie może zostać wydłużona, ale dotychczas była prawidłowo realizowana, a termin wygaśnięcia umowy przypada w okresie wegetacyjnym przed zbiorami - dzierżawcom, którzy złożą do Oddziału Terenowego KOWR stosowny wniosek, KOWR może umożliwić korzystanie z nieruchomości jeszcze przez okres do 12 miesięcy, pozwalając na zaprzestanie działalności rolniczej na gruntach Zasobu WRSP. Przesunięcie terminu wydania nie jest stosowane jako zasada i nie zawsze obejmuje cały przedmiot dzierżawy.
Dotyczy ona w szczególności umów, które nie mogą zostać wydłużone ze względów formalnoprawnych (nie tylko ze względu na brak tzw. "wyłączeń 30%" na podstawie ww. ustawy z dnia 16.09.2011 r.). Należy jednak mieć na uwadze, iż powyższa możliwość przesunięcia terminu wydania nieruchomości w przypadku wygasających umów dzierżawy związana jest przede wszystkim z ewentualną produkcją w toku na takich gruntach.

Dotychczasowy proces rozdysponowania przejętych nieruchomości po zakończonych już umowach dzierżawy wskazuje, że podejmowane przez KOWR działania muszą w sobie łączyć zarówno spełnienie celów ustawowych, tj. poprawę struktury powierzchniowej gospodarstw rodzinnych, przy zachowaniu dbałości o powierzony majątek Skarbu Państwa, tak aby nie doszło do jego pogorszenia.

Należy zauważyć, że zgoda KOWR na przesunięcie terminu wydania nieruchomości znajduje swoje uzasadnienie przede wszystkim z uwagi na względy gospodarcze, w szczególności w celu umożliwienia dotychczasowemu dzierżawcy dokonania zbiorów (zwłaszcza kiedy umowa wygasa w miesiącach od kwietnia do sierpnia), a także zapewnieniem racjonalnego wygaszania produkcji zwierzęcej w dzierżawionych obiektach oraz likwidacji miejsc pracy. Wszystkie etapy wydawania nieruchomości przez byłych dzierżawców są z nimi konsultowane i tak planowane, aby na gruntach nie było już zasiewów, zaś rozłóg odbieranych gruntów umożliwił racjonalne ich ponowne rozdysponowanie a zwrot nieruchomości odbywał się taki sposób, żeby grunty jak najszybciej trafiały do rolników indywidualnych po przeprowadzeniu procedury przetargowej.”


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2502480