Kolejna interwencja MIR na rzecz upraszczania i upowszechniania sprzedaży bezpośredniej oraz drobnego przetwórstwa


16 stycznia br., kontynuując nasze działania na rzecz upraszczania i upowszechniania sprzedaży bezpośredniej oraz drobnego przetwórstwa prowadzonego przez rolników, przesłaliśmy do resortu rolnictwa pismo, z prośbą o jednoznaczną interpretację przepisów określających warunki prowadzenia rolniczego handlu detalicznego.

Małopolska Izba Rolnicza z ogromnym zadowoleniem przyjęła uchwalenie Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U. 2016 poz. 1961), wraz z towarzyszącymi tej ustawie rozporządzeniami: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz.U. 2016 poz. 2159), Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (Dz.U. 2016 poz. 2161) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie rejestru zakładów produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego lub wprowadzających na rynek te produkty oraz wykazów takich zakładów (Dz.U. 2016 poz. 2192). Wiązaliśmy z nią wielką nadzieję na uproszczenie procesu sprzedaży bezpośredniej oraz dywersyfikacji dochodów ludności wiejskiej.

Mając powyższe na uwadze, Małopolska Izba Rolnicza przygotowała, w nowo wybudowanym budynku Izby w Tarnowie, powierzchnię handlową przewidzianą do realizacji rolniczego handlu detalicznego RHD). Pomieszczenie to spełnia wszelkie warunki aby taki handel był prowadzony zgodnie z przepisami weterynaryjnymi i sanitarno-epidemiologicznymi. Wzorem rozwiązań prawnych istniejących w UE, a przede wszystkim we Francji, miejsce to mogłoby funkcjonować jako zbiorowy punkt sprzedaży rolników dostarczających produkty w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U. 2016 poz. 1961) art. 7 pkt. 2 oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz.U. 2016 poz. 2159) w § 3 pkt. 2 dopuszcza pośrednika, czyli rolnika zbywającego swoje produkty w ramach promocji żywności na wystawach, festynach, targach lub kiermaszach. Planowaliśmy, że w pomieszczeniu przeznaczonym do prowadzenia RHD, gdzie swoje produkty będzie oferować około 20 rolników, sprzedaż ich będzie odbywała w ramach całorocznego kiermaszu pod hasłem „Kupuj u rolnika”. Funkcję sprzedającego będzie pełnił rolnik „pośrednik” (jeden lub dwóch rolników), prowadząc ewidencję osobno dla każdego z rolników dostarczających swoje produkty.

Podczas spotkania z przedstawicielami Urzędów Skarbowych w Tarnowie, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Tarnowie, które odbyło się w dniu 09.01.2017 r., żadna z tych instytucji nie przeciwstawiała się temu rozwiązaniu, poza przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. 

Alternatywnie rozważamy również organizowanie okazjonalnych kiermaszy związanych ze świętami kościelnymi, państwowymi, których byłoby w roku około 30. W czasie tych kiermaszy wszyscy producenci mogliby oferować swoje produkty bez udziału tzw. pośrednika.

W związku z powyższym prosimy o jednoznaczną interpretację, czy nasze propozycje rozwiązań zaprezentowane powyżej są możliwe do zastosowania. Ponadto prosimy o jednoznaczną interpretację zasad funkcjonowania tzw. inkubatorów kuchennych wykorzystywanych do przetwórstwa produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego. Według nas inkubatory kuchenne powstające w wielu miejscowościach naszego województwa, posiadają wzorowe wyposażenie i są idealne do tego, aby rolnicy mogli przetwarzać swoje produkty w warunkach sanitarno-epidemiologicznych nie wzbudzających żadnych wątpliwości, a następnie wprowadzali je do obrotu w ramach rolniczego handlu detalicznego. 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503289