Konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych


Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny został udostępniony ►projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UA1) wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji.

Link do zakładki:
►https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381123/katalog/13032647#13032647

Rada Ministrów w dniu 9 stycznia br. przyjęła harmonogram prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców wskazując, że projekt ustawy będzie przez nią przyjęty do końca marca i zacznie obowiązywać jeszcze w 2024 r.

W uzasadnieniu proponowanych zmian czytamy m.in.:
 
"4. Skutki społeczno-gospodarcze
Szacuje się, że projektowana instytucja „wakacji składkowych” może objąć blisko 1,8 mln mikroprzedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W zależności od wysokości odprowadzanych przez nich w danym okresie składek na własne ubezpieczenia społeczne oraz (ewentualnie) Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, do ich dyspozycji może pozostać dodatkowa suma (w 2024 r. nawet do 1600,32 zł).  
Dzięki pozostawieniu tych środków w obrocie gospodarczym, będzie miała miejsce stymulacja gospodarki zwiększająca popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową. Osoby, na które oddziałuje projekt, otrzymają de facto zwiększenie dochodu rozporządzalnego.
Projektowana regulacja wpłynie również pozytywnie na sytuację ekonomiczną i społeczną rodzin mikroprzedsiębiorców, gdyż zwiększy się kwota dostępnych im środków, a także przyczyni się do wzrostu aktywności gospodarczej.

5. Ocena przewidywanego wpływu projektu ustawy na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Jak wskazano wyżej, projekt ustawy oddziałuje bezpośrednio na mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Wpływ ten polega na obniżeniu obciążeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych poprzez zwolnienie ww. osób z obowiązku odprowadzania składek przez jeden miesiąc kalendarzowy w każdym roku kalendarzowym – przy zachowaniu ciągłości ubezpieczenia. Przełoży się to na poprawę sytuacji finansowej osób prowadzących działalność gospodarczą w mniejszej skali. Spodziewać należy się wzrostu przeżywalności firm w Polsce. "

Do pobrania: 

►Uzasadnienie projektu

►Ocena skutków regulacji

Prosimy o zgłaszanieopinii i uwag w terminie do 01.02.2024 r. na adres mir@mir.krakow.pl


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2495366