MRiRW ws. szacowania szkód w gospodarstwie rolnym powstałych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych


►W piśmie z dn. 01.08.2023 r. Zarząd KRIR, na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do MRiRW z prośbą o informację, jak Komisje mają szacować szkody w uprawie w przypadku, gdy wiosną doszło do strat spowodowanych przez przymrozki w wysokości 40%, a następnie wystąpiła susza rolnicza, w wyniku której także oszacowano straty na poziomie 40% (dotyczy tej samej uprawy, na tym samym polu). Powstaje pytanie, czy straty w uprawie mają być sumowane, czy liczone oddzielnie.

W odpowiedzi resort rolnictwa, ►w piśmie z dn. 12.09.2023 r., przekazał poniższe wyjaśnienia.

"(...) Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stanowią podstawę prawną do szacowania suszy przez aplikację publiczną oraz powoływania komisji ds. oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, a także powoływania komisji w celu oszacowania szkód w produkcji rolnej powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Jednocześnie powyższe przepisy nie przewidują możliwości łączenia protokołów oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny z protokołem czy kalkulacją oszacowania szkód powstałych w szkód powstałych w wyniku suszy."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503184