MWLW o realizacji strategii obniżania populacji dzików na terenie woj. małopolskiego


Realizując postulat zgłoszony przez Radę Powiatową MIR w Olkuszu, w piśmie z dn. 07.11.2017 r. Zarząd MIR przekał wniosek o ustanowienie zakresu terytorialnego wykonania sanitarnego odstrzału dzików na terenie całego powiatu olkuskiego. 

Rolnicy funkcjonujący na terenie powiatu olkuskiego od lat borykają się ze szkodami w uprawach wyrządzanymi przez dziki, których liczebność – pomimo odstrzałów wykonywanych przez koła łowieckie – stale rośnie. Przypuszczalnie zwierzęta wolnożyjące krzyżują się z uciekającymi z hodowli świnio-dzikami, w efekcie czego pojawia się coraz więcej osobników, które nie obawiają się człowieka i podchodzą coraz bliżej ludzkich siedzib, gdzie odnajdują łatwodostępne źródło pokarmu. 

Rolnicy obawiają się, że rosnąca populacja dzika niesie ze sobą realne zagrożenie pojawienia się na terenie powiatu ASF, co uniemożliwi producentom trzody zbyt żywca – firmy skupujące zawarły już w umowach zapis, że nie będą odbierać tuczników, jeśli PIW ogłosi, że teren powiatu jest zagrożony pojawieniem się ASF. 

W odpowiedzi (pismo z dn. 21.11.2017 r. WIW-ChZ.913.3.230.2017) MaIopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał poniższe informacje:

(...) Na terenie województwa małopolskiego rozpoczęto realizację odstrzału sanitarnego dzików zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, limanowskiego, myślenickiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, wadowickiego, suskiego, wielickiego (Nr poz. Rej. 29/17). 

Działania te prowadzone są zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii, zawartymi w "Strategii obniżania populacji dzików na terytorium Polski, w związku z występowaniem ASF", która określa obszar na jakim ma zostać przeprowadzony odstrzał sanitarny. Z uwagi na obecną sytuację epizootyczną w kraju oraz pojawienie się ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, najpilniejsze dziaIania wymagane są na obszarach obecnie objętych ograniczeniami i obszarach zagrożenia, a także w powiatach znajdujących się wzdłuż dróg krąjowych, prowadzących z przejść granicznych na wschodzie kraju oraz wzdłuż autostrad A4 i A2.

Powyższe zadania realizowane są przez dzierżawców lub zarządców poszczególnych obwodów łowieckich zlokalizowanych na obszarze wzdłuż autostrady A4 (25 km na północ oraz 25 km na południe), i Wykonywane są przez osoby uprawnione do przeprowadzania polowań na terenie danego obwodu łowieckiego, z uwzględnieniem zasad ustawy z dnia 13 października 1995 r. prawo łowieckie (Dz.U. 2017, poz. 1295).

Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie niezbędnych działań dla ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie RP, na terenie kraju, w tym województwa małopolskiego, odbywa się odstrzał dzików, który ma na celu redukcję populacji dzika do poziomu 0,1 osobnika/km2 na obszarze na wschód od Wisły oraz do poziomu 0,5 osobnika/km2 w pozostałych częściach kraju. Nadzór nad tym zadaniem, został powierzony instytucjom odpowiedzialnym za gospodarkę łowieckąw Polsce.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma możliwości poszerzenia zakresu wykonania odstrzału sanitanlego dzików w związku ze szkodami wyrządzanychprzez dziki.

Istnieje możliwość podjęcia działań mających na celu ograniczenie populacji zwierząt, na podstawie art. 33 a ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2017 r., poz. 1840), zgodnie z którym, w przypadku gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym gospodarki łowieckiej, dopuszcza się podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tych zwierząt. Sejmik województwa, po zasiegnięciu opinii regionalnej rady ochrony przyrody, organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz Polskiegn Związku Łowieckiego, określi, w drodze uchwały, miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji tych zwierząt.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2489258