Możliwości zwalczania szarka komośnika - nowego szkodnika w uprawie buraków


Na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej 29 czerwca 2018 r. Zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa, z wnioskiem o rozważenie możliwości wsparcia plantatorów buraka cukrowego w zakresie zwalczania szarka komośnika.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że zwrócił się do właścicieli zezwoleń dla środków ochrony roślin, które potencjalnie mogą być stosowane do zwalczania tego szkodnika z prośbą o przekazanie informacji w zakresie możliwości ewentualnego rozszerzenia lub przeniesienia rejestracji do Polski. Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się również do właściwych urzędów w sprawie rejestracji środków ochrony roślin w państwach, gdzie szkodnik ten występuje, z prośbą o potwierdzenie ważności zezwoleń, jak również z prośbą o ewentualne uwagi odnośnie ich zaobserwowanej skuteczności.

Ministerstwo o trzymało dotychczas odpowiedź z urzędu w Austrii, który potwierdził dopuszczenie w tym zakresie kilku środków, jak również wskazał na istotne trudności w skutecznym zwalczaniu tego szkodnika przy wykorzystaniu dostępnych preparatów.

Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się do producentów środków ochrony roślin zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony uprawy buraka cukrowego przed tym szkodnikiem, a także o przekazanie informacji o środkach ochrony ro ślin, dla których możliwe jest rozszerzenie zakresu stosowania o to zastosowanie.

Dotychczas Ministerstwo uzyskało pozytywną odpowiedź spółki Syngenta Polska Sp. z o.o., która wyraziła zainteresowanie rozszerzeniem zakresu stosowania środka Karate Zeon 050CS na to zastosowanie i zadeklarowała złożenie wniosku w tym zakresie w sierpniu br. Dodatkowo, Ministerstwo otrzymało również odpowiedź ze spółki Nufarm w odniesieniu do preparatów Kaiso 050 EG oraz Pyrinex Suprcme, wskazując ą na zainteresowanie spółki takim rozszerzeniem w przyszłości. Niemniej z uwagi na trwający aktualnie proces odnowienia rejestracji środka Kaiso 050 EG w UE, spółka szacuje że najwcześniej rozszerzenie takie będzie możliwe dopiero na sezon 2020. W odniesieniu do środka Pyrinex Supreme złożenie wniosku w tym zakresie jest uzależnione od tego, czy substancja czynna chlorpiryfos, którą zawiera środek zostanie ponownie zatwierdzona do dalszego stosowania w środkach ochrony roślin przez Komisję Europejską.

Informacje odnośnie pozostałych środków, wskazanych w piśmie KRIR, jak również ewentualne propozycje dotyczące możliwości zarejestrowania innych środków do stosowania w uprawie buraka cukrowe go, z ostaną przekazane w późniejszym terminie, po otrzymaniu przez Ministerstwo szczegółowych danych od właścicieli zezwoleń.

Ponadto Ministerstwo poinformowało, że zwróciło się do Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, aby w ramach realizowanego programu wieloletniego przeprowadzono badania skuteczności działania środków ochrony roślin w tej uprawie, co pozwoli na skuteczne zwalczanie tego szkodnika w Polsce.

►Pismo z MRiRW z dn. 27.07.2018 r.


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2494613