Najnowsze informacje na temat elektronicznej identyfikacji bydła


Trwają negocjacje trójstronne na temat elektronicznej identyfikacji bydła oraz zniesienia przepisów dot. dobrowolnego oznaczania wołowiny. Udało się już osiągnąć postępy, jednak w odniesieniu do elektronicznej identyfikacji bydła istnieją trzy istotne kwestie, co do których instytucje mają zdecydowanie odmienne opinie:
 
okres przejściowy, który pozwoliłby na wprowadzenie identyfikatorów elektronicznych jako oficjalnego środka identyfikacji
– wniosek Rady

  •     Rada zaproponowała 7 lat, w trakcie których konwencjonalne kolczyki byłyby jedynym oficjalnym środkiem identyfikacji bydła. Po tym okresie nastąpiłby 5-letni okres zaproponowany przez PE, podczas którego identyfikacja elektroniczna byłaby dobrowolna, jednak państwa członkowskie mogłoby wprowadzić ją obowiązkowo, po czym KE powinna przygotować sprawozdanie dot. technicznej i ekonomicznej wykonalności wprowadzenia obowiązkowej identyfikacji elektronicznej w całej UE. Ewentualny kompromis z PE odnosi się do włączenia przepisu, według którego sprawozdaniu po okresie 12 lat towarzyszyłby odpowiedni wniosek ustawodawczy.
  •     Parlament Europejski kategorycznie sprzeciwia się 7/12-letniemu okresowi przejściowemu.
  •     Komisja Europejska nie zasugerowała żadnego okresu przejściowego w swojej początkowej propozycji (być może zgodzi się na krótki okres przejściowy).


klonowanie – obowiązek oznaczania wołowiny pochodzącej ze sklonowanych zwierząt lub ich potomstwa – wniosek PE

  •     Rada nie wyraża zgody.
  •     Parlament Europejski opowiada się zdecydowanie za.
  •     Komisja Europejska nie wyraża zgody.


5-letnie odstępstwo na zastąpienie obydwu środków identyfikacji dwoma nowymi środkami identyfikacji oznaczonymi tym samym, nowym i niepowtarzalnym kodem
– wniosek Rady

  •     Parlament Europejski nie popiera 5-letniego okresu, ponieważ jest on za długi. Art. 19 (c) uprawnia Komisję do przyjęcia aktów delegowanych w odniesieniu do przepisów w zakresie etykietowania związanych z uproszczeniem informacji na temat pochodzenia.
  •     Rada popiera uproszczenie oznaczenia kraju hodowli, jeśli jest on zgodny z krajem narodzin lub uboju, tak aby uniknąć powtórzenia oznaczenia.
  •     Parlament Europejski niepokoi to uproszczenie.


Kolejne negocjacje trójstronne będą miały miejsce w maju.

Źródło: www.krir.gov.pl

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2500998