Nie będzie uproszczenia przepisów dotyczących uprawy maku niskomorfinowego


W odpowiedzi na wniosek w sprawie uproszczenia przepisów dotyczących uprawy maku niskomorfinowego zgłoszony podczas V Konferencji Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, ministerstwo zdrowia - po przeprowadzonych konsultacjach z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policją, oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji - przekazało, że pomimo odnotowanego zmniejszenia skali używania opiatów oraz popytu na heroinę, w tym na tzw. kompot, jak również zmniejszenia odsetka osób podejmujących leczenie z powodu opiatów i braku informacji wskazujących na wzrost liczby zgonów z powodu opiatów, należy zauważyć, że regulacje zawarte w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2017 r. poz. 783), ograniczające dostęp do upraw maku wysoko i niskomorfinowego, zostały celowo wprowadzone w oparciu o zjawisko narkomanii. W przeszłości, przy nieograniczonym dostępie do materiału roślinnego, mak wykorzystywany był do otrzymywania tzw. polskiej heroiny.

Wskazano, że niebezpieczeństwo związane z używaniem ww. narkotyku nie są związane wyłącznie z kwestią uzależnienia oraz wyniszczającym wpływem na organizm, lecz również drogą podania ww. środka do organizmu, z czym wiążą się choroby zakaźne przenoszone przez krew. Mając na uwadze dostępne dane epidemiologiczne, przekazano, że wprowadzone w przedmiotowym zakresie przepisy, przede wszystkim w celu ograniczenia szkód zdrowotnych i społecznych, spowodowały że zjawisko produkcji oraz konsumpcji tzw. polskiej heroiny zostało zredukowane.

Zaznaczono, że nie można wykluczyć, że liberalizacja przepisów w zakresie uprawy maku niskomorfinowego może przyczynić się do ponownego wzrostu produkcji i konsumpcji ww. środka odurzającego.

W związku z tym, resort zdrowia poinformował, że aktualnie niezasadnym wydaje się zmiana przepisów w przedmiotowym zakresie.

Źródło: KRIR 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2496003