Niezapomniana przygoda - półkolonia w Stróżówce


Półkolonia Krajowej Rady Izb Rolniczych i Małopolskiej Izby Rolniczej w Zespole Szkół w Stróżówce gmina Gorlice.

Wakacje dla każdego dziecka to czas błogiego wypoczynku, wycieczek, pięknej pogody, spotkań z kolegami i niezapomnianych wspomnień. Takie przeżycia gwarantowała już po raz piąty półkolonia Krajowej Rady Izb Rolniczych organizowana w Zespole Szkół w Stróżówce.

Półkolonia odbywała się w dniach 10.08.2015 – 21.08.2015 roku, a uczestniczyło w niej 49 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Gorlice w wieku od sześciu do szesnastu lat. Uczestnicy realizowali ciekawy program, którego nadrzędnym celem było stworzenie okazji do niezapomnianych przeżyć i odwiedzenie miejsc nieodkrytych. Dzieci i młodzież wzięła udział w trzech wycieczkach. Odwiedzili Kraków, a w nim Ogród Zoologiczny oraz Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”, nowe miejsce na mapie turystyczno-edukacyjnych atrakcji Krakowa. Uczniowie zwiedzali rekonstrukcje wiosek i osad mieszkańców wszystkich kontynentów oraz zgromadzone w nich eksponaty, które zostały przywiezione przez misjonarzy – Salezjanów. Następnie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-geograficznych, zorganizowanych przez Park Edukacji Globalnej. 

Wielką atrakcją okazała się również wycieczka do Niedzicy nad Zalewem Czorsztyńskim. Uczestnicy półkolonii nie tylko zwiedzali zamek nad brzegiem zalewu, ale również zaporę czorsztyńską i pobliski park miniatur. Wiele atrakcji dostarczyły dzieciom harce i zabawy w nowym, pobliskim parku rozrywki, wyposażonym w wiele atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych. Szczególnym powodzeniem cieszył się park linowy.

Ciężkowice to urokliwe miasteczko położone na pograniczu powiatu gorlickiego i tarnowskiego. W pobliskim lesie skrywa wielką atrakcję turystyczną o tajemniczej nazwie Skamieniałe Miasto. Skalne wąwozy i głazy układają się w malowniczą ścieżkę turystyczną zaczynająca się od skały zwanej „Czarownicą”, aż do głęboko ukrytego wodospadu. Każdy kamień ma tu swoją historię i legendę. Pobyt uczestników półkolonii w tym miejscu okazał się bardzo atrakcyjny, a spora grupa z nich była w Skamieniałym Mieście pierwszy raz. Po drodze koloniści zwiedzili również Gontynę w Łużnej i cmentarz z czasów bitwy pod Gorlicami.

Ciekawa była wycieczka edukacyjna do piekarni „Veronica” w Gorlicach, gdzie uczestnicy półkolonii zapoznawali się z najnowszą technologią wypieku pieczywa i słodyczy. Zwiedzali również gorlicki Ratusz z wieżą oraz uczestniczyli w spotkaniu z Panem Rafałem Kuklą – Burmistrzem Gorlic, który przedstawił im tajniki pracy Urzędu Miasta i zakres pracy burmistrza. 

Młodzież realizowała również zajęcia edukacyjne w Muzeum PTTK w Gorlicach i uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Galerii Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, zwiedzali również Cerkiew Prawosławną i wysłuchali prelekcji miejscowego proboszcza.
Uczestnicy odkrywali magię małego, urokliwego Kina „Wiarus”, gdzie obejrzeli piękny film „Bella i Sebastian”. 
Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, profilaktycznych i artystycznych na terenie szkoły. Zajęcia prowadzili wychowawcy półkolonii, panie: Anna Chrypliwy, Lidia Szydłowska i Agnieszka Szydłowska oraz ratownik medyczny - Kamil Góratowski. 
Posiłki dla uczestników przygotowywała obsługa stołówki Zespołu Szkół w Stróżówce, na dzieci zawsze czekał pyszny obiad, a rano – drugie śniadanie. 
Małopolska Izba Rolnicza pragnie podziękować kierownikowi półkolonii, panu Mariuszowi Tarsie – Dyrektorowi Zespołu Szkół w Stróżówce, wychowawcom i personelowi szkoły za pełną poświęcenia i troski o bezpieczeństwo uczestników pracę.

Dziękujemy panu Ryszardowi Guzikowi – Wójtowi Gminy Gorlice, który wyraził zgodę na dowóz uczestników półkolonii na zajęcia do Stróżówki oraz ich powrót do domów autobusem szkolnym. 

Nieocenioną pomoc w procesie rekrutacji dzieci i młodzieży na półkolonię okazała pani Anna Rafa, Kierownik GOPS oraz pracownicy socjalni GOPS. 
Podczas uroczystego zakończeniu półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z upominkami. 

Organizację półkolonii dofinansowano z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Lucyna Chęcińska, biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2501963