Odpowiedź MRiRW w sprawie terminu wpływu wniosków o przyznanaie pomocy za ograniczenie produkcji mleka


W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie terminu wpływu wniosków o przyznanaie pomocy za ograniczenie produkcji mleka, resort rolnictwa, w piśmie z dn. 04.04.2017 r., przekazał poniższe wyjaśnienia: 

(...) Ustanowione w przepisach krajowych, uznanie za skuteczne złożenie wniosku o pomoc oraz wniosku o płatność dnia wpływu do ARR, wynikało z konieczności terminowego wywiązania się z nałożonych przez Komisję Europejską, rozporządzeniem 2016/1612, zobowiązań. Uznanie za dzień złożenia przedmiotowych wniosków daty nadania w placówce pocztowej wydłużyłoby prowadzone postępowania administracyjne uniemożliwiając terminową realizację mechanizmu ograniczania produkcji. Należy podkreślić, że wobec tego, iż przedmiotowa pomoc ma charakter nadzwyczajny, Komisja przyjęła rozporządzenie przyznające pomoc na ograniczenie produkcji niezwłocznie, tak aby beneficjenci mogli otrzymać pomoc jak najszybciej. Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 września 2016 r. dotyczące terminów składania wniosków są zatem lex specialis wobec art. 57 § 5 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jednocześnie resort rolnictwa poinformował, że realizacja mechanizmu ograniczania produkcji mleka jest w końcowej fazie. Na podstawie złożonych wniosków o płatność w ramach pierwszego okresu ograniczenia produkcji, tj. październik-grudzień 2016 r., o pomoc zawnioskowało ogółem w UE ok. 44 tys. producentów mleka, w tym ok. 3 tys. producentów mleka z Polski. Faktyczna wielkość ograniczenia produkcji w ww. okresie dotyczy 851,7 tys. ton mleka w UE oraz 47,3 tys. ton mleka w Polsce. W ramach drugiego, ostatniego terminu składania wniosków o platność (całkowita wielkość kilogramów mleka objęta wnioskami w ramach drugiego okresu ograniczenia produkcji przewyższyła dostępne ilości i Komisja zastosowała współczynnik przydziału), tj. do dnia 17 marca br., o wypłatę wsparcia w UE moglo ubiegać się jeszcze maksymalnie ok. 6 tys. rolników, którzy zadeklarowali ograniczenie produkcji w okresie obejmującym kolejne 3 miesiące, a ilość kilogramów mleka objęta ograniczeniem (z uwagi na zastosowywanie współczynnika przydziału) mogła dotyczyć maksymałnie ok. 12 tys. ton.


 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503574