Odpowiedź resortu rolnictwa w sprawie zniesienia kar za przekroczenie limitu produkcji mleka za 2014/2015


Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z brakiem możliwości wypracowania konsensusu w UE odnośnie polskiego wniosku w zakresie zniesienia kar za przekroczenie limitu produkcji mleka za 2014/2015 r., 19 grudnia 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie jednoznacznego stanowiska Rządu RP w tej sprawie, czy są szanse na zmianę decyzji KE? Jeżeli polski Rząd nie widzi takiej możliwości konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków informacyjnych wśród rolników.

Jednocześnie Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła o przyjęcie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, który zakłada zniesienie zasady dotyczącej potrącania na rzecz krajowej rezerwy 5% kwoty indywidualnej stanowiącej przedmiot umowy zbycia oraz zniesienie ustawowego zakazu zbycia oraz oddania w używanie całości lub części kwoty indywidualnej przed upływem 2 lat od dnia wydania decyzji w sprawie przyznania kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy – poprzez ograniczenie tego zakazu jedynie do wielkości kwoty przyznanej z krajowej rezerwy.

Rynek mleczarski to specyficzny rynek regulowany poprzez system kwotowania skupu mleka obowiązujący we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska zapowiedziała jednak zniesienie kwot od kwietnia 2015 r. czemu przeciwna była Polska, nie miała jednak wsparcia w innych krajach. W związku z tą decyzją, w ostatnich latach systemu kwotowania, niektórzy hodowcy bydła mlecznego zaczęli zwiększać produkcję. W opinii samorządu rolniczego, skoro likwidacja limitowania mleka jest przesądzona, to powinno się odejść od kar za przekraczanie kwot w tym roku.

Źródło: www.krir.pl 


Z odpowiedzi resortu rolnictwa wynika, że:

(...) producenci mleka będą zobowiązani do zapłaty opłat z tytułu przekroczenia kwot indywidualnych w ostatnim roku kwotowym. Wydaje się, że szansę na realizację ma postulat dotyczący rozłożenia na raty bez odsetek opłat z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowym.

Ponadto, w dniu 17 grudnia 2014 r. Sejm RP uchwalił w oparciu o przedłożenie poselskie - ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych przewidującą:

(1) wprowadzenie zmiany zasad zbycia i oddania w używanie kwot indywidualnych w przypadku otrzymania przez producenta kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy przed upływem dwóch lat od dnia wydania decyzji w sprawie przyznania kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy, oraz

(2) uchylenie przepisu na podstawie którego 5% kwoty stanowiącej przedmiot umowy zbycia, przechodzi do krajowej rezerwy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziło poparcie wobec projektu ww. ustawy, przede wszystkim w kontekście prognozowanych wysokich opłat za przekroczenie kwot w ostatnim roku kwotowym, jak również dekoniunktury na rynku mleka, pogłębionej wprowadzeniem przez Federację Rosyjską z początkiem sierpnia br. embarga na szereg produktów rolno-spożywczych, w tym przetworów mlecznych.

Pełna treść pisma MRiRW z dnia 07.01.2015 r. w załączeniu.


 

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503171