Odpowiedź resortu rolnictwa ws. utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego powstałych przy uboju gospodarczym


W odpowiedzi na pismo wniosek KRIR (►pismo z dn. 24.10.2023 r.) w sprawie utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego powstałych przy uboju zwierząt na użytek własny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (w piśmie z dn. 15.11.2023 r.) przekazało informacje na temat przepisów prawa, regulujących powyższą kwestię.

"(...) Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (1), na terenie gospodarstwa, w celu produkcji mięsa na użytek własny, możliwy jest ubój świń, owiec, kóz, drobiu, zajęczaków, bydła do dwunastego miesiąca życia oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (2), posiadacz zwierzęcia ma obowiązek poinformowania właściwego terenowo powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia takiego uboju co najmniej na 48 godzin przed jego dokonaniem (z wyłączeniem uboju drobiu i zajęczaków - nie wymaga zgłoszenia).

Ponadto, w przypadku uboju bydła do dwunastego miesiąca życia urodzonego w państwach lub ich regionach o kontrolowanym oraz nieokreślonym ryzyku występowania gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), owiec lub kóz w wieku powyżej dwunastego miesiąca życia lub owiec lub kóz, które mają stały siekacz wyrżnięty z dziąsła, informacja o zamiarze przeprowadzenia uboju musi zostać przekazana w formie pisemnego powiadomienia zawierającego dodatkowo oświadczenie o zagospodarowaniu na własny koszt materiału szczególnego ryzyka zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 999/2001 (3) i rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009 (4). Wzór takiego oświadczenia został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

Jednocześnie informuję, że przepisy z zakresu bezpieczeństwa żywności nie regulują kwestii maksymalnej liczby zwierząt jaka może zostać poddana ubojowi w celu produkcji mięsa na własny użytek - w Polsce można ubijać w swoim gospodarstwie dowolną liczbę zwierząt na własne potrzeby. Należy jednak mieć na względzie, że ubój na własny użytek nie może stanowić alternatywy dla uboju zwierząt z zamiarem wprowadzania produktów na rynek, ponieważ ilość mięsa pozyskiwanego w wyniku uboju na własny użytek powinna pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego posiadacza zwierząt.

Podstawa prawna:
(1) Ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. z 2023 r. poz. 872);
(2) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz.U. z 2021 r. poz. 2059, z późn. zm.);
(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (Dz. Urz. UE L 147 z 31.05.2001, str. 1, z późn. zm.);
(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm.)."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2502867