Odznaczeni za wzajemność ubezpieczeniową


W czasie odbytego w dniu 25.06.2015 r. Walnego Zgromadzenia Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w gronie osób odznaczonych przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego znaleźli się reprezentanci ZWC Galicja funkcjonującego na terenie województwa małopolskiego. Pan Henryk Dankowiakowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Pan Paweł Augustyn – Srebrnym Krzyżem Zasługi, a Pan Jan Rozum – Brązowym Krzyżem Zasługi. 

Wyżej wymienieni uczestniczyli w odbudowie wzajemności ubezpieczeniowej która na terenie województwa tarnowskiego rozpoczęła się już w 1997 r. Podstawową ideą zakładów ubezpieczeń wzajemnych, różniącą ją od spółek kapitałowych, jest przeznaczenie wypracowanej nadwyżki finansowej na rzecz członków Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, a nie na wypłatę dywidendy przeznaczonej dla nielicznej grupy kapitałodawców. Reaktywowanie ubezpieczeń wzajemnych przez środowisko samorządu gospodarczego rolników (Tarnowską Izbę Rolniczą) jest jak do tej pory jedynym z niewielu przedsięwzięć gospodarczych, które przynosi konkretne efekty członkom izby, widocznym i akceptowanym przez rolników.

W roku 2014 Towarzystwo zebrało w Polsce prawie 500 milionów złotych składek. Liczba członków Towarzystwa przekracza 1 200 tys. i zawarli oni z Towarzystwem ponad 330 000 umów ubezpieczeniowych. Wynik finansowy za 2014 rok wyniósł 12 milionów złotych i przeznaczony został na kapitał zapasowy Towarzystwa. Znaczący udział w tych wynikach ma ZWC Galicja, którą reprezentują odznaczeni. W roku 2014 ZWC zebrało 35 milionów złotych składki, ubezpieczając przede wszystkim mieszkańców wsi, w tym rolników. 
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, jako jeden z trzech zakładów ubezpieczeniowych, uczestniczyło w dopłatowych ubezpieczeniach upraw i zwierząt.  
Ubezpieczenia wzajemne są elementem ekonomii społecznej, na którą składają się m.in. banki spółdzielcze oraz spółdzielczość rolnicza, a wbrew temu, co większość polityków podkreśla, warunki rozwoju ekonomii społecznej w Polsce są gorsze niż w Europie. Warto więc poczynić starania, aby ta sytuacja uległa zmianie. 

Marcin Słowik
Tarnów, 26.06.2015 r.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2502535