Opinia samorządu rolniczego do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. znakowania miodu


W piśmie z dn. 20.03.2024 r. Prezes KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, dotyczące znakowania miodu.

Proponowane zmiany wydłużenia, z 12 do 24 miesięcy, okresu przejściowego wejścia w życie zmiany rozporządzenia dotyczącego umieszczania na opakowaniu miodu informacji o kraju pochodzenia, zdaniem rolników nie są korzystne ani dla polskich pszczelarzy ani dla konsumentów. Wydłużenie do 24 miesięcy terminu dopuszczenia do sprzedaży miodu oznakowanego niezgodnie z rozporządzeniem (bez dokładnej informacji o kraju pochodzenia), umożliwią podmiotom sprowadzającym na polski rynek miód z rynków zagranicznych, sprzedaż większej ilości towaru, oznakowanego w sposób uniemożliwiający konsumentom
jednoznaczne ustalenie pochodzenia miodu.

W uzasadnieniu podano argument, że projektowane zmiany "ograniczą ryzyko konieczności (...) utylizacji miodów niewłaściwie oznakowanych". Argument nie wydaje się przekonujący, gdyż rozporządzenie nie nakłada obowiązku utylizacji miodu niewłaściwie oznakowanego, tylko nakazuje go właściwie oznakować. Drugim argumentem była konieczność zmian etykiet. Rozporządzenie nie nakazuje zmiany etykiet, a jedynie umieszczenie na opakowaniu jednoznacznej informacji o pochodzeniu miodu. W dobie rozwiniętej poligrafii zaprojektowanie takiej krótkiej informacji i umieszczenie na istniejących opakowaniach nie stanowi dużego wyzwania, choć wymaga dodatkowego wysiłku.

Tennin na dostosowanie się do nowych regulacji, ustalony w rozporządzeniu z 13.10.2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. poz. 2233), wynosi 12 miesięcy i jest zdaniem samorządu rolniczego wystarczający.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2493220