PIKNIK ZBOŻOWY - Jak jest żytko, będzie wszytko


7 lipca 2013 r. na Rynku Miasta w Tarnowie można się było przekonać, że ziarno zbóż to podstawa diety większości z nas. Wszystko za sprawą Pikniku Zbożowego, zorganizowanego przez Małopolską Izbę Rolniczą, który odbył się w niedzielę, podczas obchodów Święta Miasta Tarnowa.

"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy"

Uczestników Pikniku właściwie nie trzeba było specjalnie zachęcać do degustacji – wszyscy ochoczo kosztowali oferowane przez nas wypieki i potrawy. Były różnego rodzaju chleby domowe ze smalcem oraz tradycyjna kukiełka uszewska z masłem. Można było kosztować wyrobów cukierniczych w tym m.in. drożdżowych placków, babek piaskowych, pierników, kruchych ciasteczek i rogalików. Serwowaliśmy również dania „na ciepło” – pizzę oraz najpopularniejsze w Polsce pierogi – ruskie, z kapustą i grzybami oraz z mięsem. Wszystkie degustowane potrawy „rozchodziły się” jak przysłowiowe ciepłe bułeczki!

Degustację przygotowała Piekarnia „Głęziowscy i Ania” z Uszewa.


Kukiełka uszewska to podłużne pieczywo, z charakterystycznym splotem dwóch wałków ciasta na górze. Legendy podają, że tradycja wypieku kukiełek sięga XIV wieku. Jest to produkt głęboko zakorzeniony w świadomości mieszkańców, którzy są bardzo dumni ze swojej tradycji. Obecnie trwa weryfikacja wniosku – złożonego przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” – o wpis kukiełki uszewskiej na Listę Produktów Tradycyjnych.


Zwiedzającym i degustującym „piknikowiczom” zapewniliśmy również atrakcje artystyczne. Na scenie pojawiły się m.in. zespoły folklorystyczne – „Nieczajnianie” i „Sokolanie”, był folklor indyjski w postaci pokazu tańca Masala Bhangra Workout, jak również mieszanka brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej w wykonaniu Janka Samołyka z zespołem.

"Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka"

Degustacja była zapewne bardzo atrakcyjnym elementem Pikniku, jednak spore zainteresowanie budziły również inne przygotowane przez nas niespodzianki. Szczególnym powodzeniem cieszyły się konkursy – zarówno rysunkowy dla dzieci pn. „Od ziarenka do bochenka”, jak też konkurs wiedzy dla dorosłych. Oczywiście najbardziej emocjonującym momentem było rozstrzygniecie konkursów i wręczenie nagród, które odbyło się uroczyście na estradzie. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczali członkowie komisji konkursowych, w tym m.in. Pan Tadeusz Wójcik – członek Zarządu MIR.

Podczas Pikniku staraliśmy się zaprezentować wiele różnych produktów zbożowych – oprócz samych ziaren różnych gatunków zbóż pokazaliśmy to, co z ziarna powstaje. Były więc różnego rodzaju kasze, płatki zbożowe, mąki i otręby. Uczestnicy pikniku otrzymywali również broszury informacyjne i książeczki pt. „Zdrowa żywność z polskich zbóż” opracowane przez KRIR i ARR. Była też okazja do obejrzenia wystawy fotograficznej, w której motywem przewodnim było zboże.

Sporą atrakcję Pikniku stanowiła ekspozycja przygotowana przez Pana Adama Tomczyka z Żabna pt. „Wieś dawniej”. Tutaj zwiedzający mogli zobaczyć, dotknąć a nawet sprawdzić jak działają sprzęty i urządzenia używane kiedyś na polskich wsiach do obróbki ziaren zbóż i nie tylko. Największą popularnością wśród zwiedzających – zarówno tych młodszych jak i starszych – cieszyły się żarna. Niemal każdy chciał spróbować swych sił we własnoręcznym mieleniu zboża i przesianiu mąki – może i z tej mąki będzie chleb?

Organizację Pikniku sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej zdjęć w zakładce "GALERIA" - zachęcamy do oglądania!


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2504522