Plan budżetu na 2017 r. nie przewiduje wydatkowania środków na wsparcie wapnowania


W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie ogólnopolskiego dofinansowania wapnowania gleb, uwzględniającego również zwrot kosztów transportu, resort rolnictwa, w piśmie z dn. 29.08.2016 r., przekazał następujące wyjaśnienia:

Należy mieć na uwadze, że aktualne problemy i przyszłe wyzwania związane z racjonalnym wykorzystaniem oraz zarządzaniem ekosystemami lądowymi dowodzą, iż zakwaszenie stanowi jeden z ważniejszych elementów chemicznej degradacji gleb i pozostaje nadal dużą barierą w produkcji roślinnej i ochronie środowiska. Natomiast stawiane przed rolnictwem wymagania w zakresie prowadzenia wydajnej, ale bezpiecznej produkcji rolnej powodują, iż produkcja ta powinna być prowadzona na glebach o uregulowanym odczynie i odpowiedniej zawartości makro- i mikroelementów. Odkwaszanie gleb ma korzystny wpływ na wysokość i jakość płodów rolnych oraz ochronę zasobów wodnych i ochronę gleby.
Jednocześnie wapnowanie gleb jest szczególnie istotne w kontekście wymogów środowiskowych i obowiązującej dyrektywy azotanowej obligującej do podejmowania działań na rzecz ograniczania odpływu biogenów do wód.
Mając powyższe na uwadze, w 2012 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjowano prace nad opracowaniem Programu wsparcia wapnowania gleb, jako programu pomocowego. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami Program przewidywał udzielanie pomocy w ramach zasady de minimis. Jednakże trudności związane z zabezpieczeniem budżetowych środków finansowych na realizację ww. programu, spowodowały, że wstrzymano nad nim prace. Ponadto, zatwierdzony na 2017 plan budżetu nie przewiduje wydatkowania środków finansowych na ten cel.
W tej sytuacji niezbędne są działania (administracyjne, promocyjne) na rzecz zapewnienia podniesienia poziomu wapnowania gleb w Polsce. 
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypracowano założenia do projektu dokumentu pn. Pakt dla obszarów wiejskich, którego podstawową funkcją będzie wskazanie do realizacji w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi zadań służących polityce rozwoju obszarów wiejskich do 2020 r. Dokument ten ma być dokumentem strategicznym do przygotowywanej przez resort rozwoju Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W ramach założeń do Paktu dla obszarów wiejskich, w zakresie obszaru priorytetowego - 17. Bezpieczeństwo i wysoka jakość żywności / 7. Ochrona gleb, wody i powietrza zgłoszono do realizacji w okresie długofalowym działania na rzecz podniesienia poziomu wapnowania gleb kwaśnych i b. kwaśnych w Polsce poprzez wsparcie naukowe, administracyjne i finansowe. W ramach tego przedsięwzięcia planuje się m.in. od 2017 roku prowadzenie wzmocnionych działań mających na celu racjonalizację stosowania nawozów, w tym propagowania badania zasobności gleb oraz ich odczynu poprzez działania promocyjne i upowszechnieniowe, np. organizacje szkoleń przez KSChR/OSChR, IUNG-PIB, Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szkolenia i upowszechnianie wiedzy w tym zakresie częściowo będzie wykonywane w ramach programu wieloletniego "Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020 " realizowanego przez IUNGPIB w Puławach.

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesyła w załączeniu wystąpienie do Ministra Środowiska zawierające prośbę o propagowanie i wspieranie inicjatyw prowadzących do uruchamiania programów finasowania zabiegu wapnowania gleb, tak aby koszty wapnowania były ponoszone nie tylko przez jej użytkowników tj. rolników,
ale również przez instytucje dysponujące śro dkami finansowymi na poprawę stanu środowiska np. przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

►Pismo MRiRW do MŚ z dn. 26.01.2016 r.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2496431