Plan współpracy z Izbą Rolniczą w Rhône-Alpes w 2011 roku


W dniach 23-25 marca 2011 r. w Krakowie gościł z wizytą przedstawiciel francuskiej Izby Rolniczej Rhône-Alpes Emmanuel Mingasson. Celem wizyty było ustalenie programu współpracy pomiędzy naszymi Izbami na rok 2011.

W pierwszym dniu pobytu Pan E. Mingasson spotkał się z przedstawicielami z branży mleczarskiej. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, z Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego, z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej, a także z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Podczas rozmów poruszono min. kwestie wypromowania marki „produkty mleczne z Małopolski”, powiązania produktów mlecznych z Małopolski z rasą polska czerwona i walorów mleka pochodzącego od tej rasy krów. Kolejne omawiane zagadnienia dotyczyły energii odnawialnej i produkcji biodiesla (z udziałem dr Grzegorza Wcisło z UR w Krakowie) oraz winiarstwa i uprawy winorośli (z udziałem przedstawicieli Małopolskiego Forum Winnego). Podczas ostatniego spotkania omówiono sprawy poprawy jakości wina polskiego, prawa komercjalizacji oraz inne trudności, z jakimi zmagają się winiarze w Polsce. Małopolskie Forum Winne przedstawiło również swoje oczekiwania w zakresie wsparcia, monitorowania i szkolenia producentów polskich w ramach współpracy polsko-francuskiej.

Drugi dzień wizyty poświęcony był głównie dziedzinie agroturystyki. W rozmowach uczestniczyli: Ryszard Czaicki - wiceprezes MIR, Pani Lucyna Chęcińska – pracownik biura MIR, reprezentanci Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Stowarzyszenia Turystyki Ziem Górskich i Stowarzyszenia Agroturystycznego GGG. Podczas rozmów poruszono takie tematy jak: rośliny aromatyczne i lecznicze w gospodarstwie agroturystycznym, jakość wód w jeziorze Rożnów czy konieczność stworzenia marki dla produktów agroturystycznych z Małopolski.

W końcowej części spotkania omówiono także zagadnienia dotyczące bezpiecznego dzieciństwa na wsi i przepisów bhp w środowisku wiejskim.

W efekcie wszystkich spotkań powstał zarys programu współpracy pomiędzy Izbą Rolniczą Rhône-Alpes a Małopolską Izbą Rolniczą, który będzie realizowany w roku 2011.

Jolanta Kałmuk, MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2496734