Przedwiośnie sadownicze w Brzeznej


W dniu 2 lutego 2016 r. w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej odbyła się konferencja naukowa pt. „Przedwiośnie sadownicze Brzezna 2016”. Konferencja miała na celu pogłębienie wiedzy w zakresie sadownictwa i rolnictwa.

Organizatorami popularnej wśród sadowników konferencji byli: Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Brzezna sp. z o.o., Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej oraz Stowarzyszenie Integrowanej Produkcji Owoców „Podkarpacie” w Brzeznej. Konferencję otworzył Prezes SZD w Brzeznej Dariusz Szewczyk.

W konferencji wzięli udział Poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, Starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak, Karol Zachwieja Członek Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele nauki, sadownicy i rolnicy z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego oraz grupa sadowników z powiatu grójeckiego. 

Organizatorzy „Przedwiośnia” jako specjalnego gościa tegorocznego seminarium zaprosili Posła na Sejm RP Pana Mirosława Maliszewskiego, który jednocześnie pełni funkcję Prezesa Związku Sadowników RP. W swoim wystąpieniu Poseł ocenił bieżącą sytuację na polskim rynku jabłek i krótko nakreślił najbliższe wyzwania dla branży. W produkcji jabłek Polska zajmuje 3 miejsce na świecie i jest liderem w Unii Europejskiej. Rosyjskie embargo wprowadzone w 2014 r. zmieniło całą geometrię europejskiego handlu, gdyż właśnie Rosja była głównym importerem polskiego jabłka. Wszelkie działania branży sadowniczej w 2015 roku były skierowane na poszukiwania nowych rynków zbytu – zarówno europejskich jak i pozaeuropejskich (rynek amerykański, azjatycki i afrykański). Jednak nowe rynki zbytu wiążą się z nowymi wymaganiami konsumentów, którzy coraz częściej preferują odmiany jednobarwne o wysokiej jakości. Nie bez znaczenia pozostaje również wytrzymałość jabłek w transporcie na dalekie odległości i zagwarantowanie dużych jednolitych partii owoców.  W 2015 roku produkcja jabłek w Polsce była wyższa niż w latach poprzednich, również zapasy jabłek w obecnym sezonie są większe niż w roku ubiegłym. Dlatego nasze działania powinny być ukierunkowane na umocnienie obecnej pozycji Polski na światowym rynku jabłek, dalsze poszukiwanie nowych rynków zbytu oraz zwiększenie spożycia jabłek w kraju poprzez działania promocyjne – podkreślał Poseł Maliszewski. 

W drugiej części spotkania Pani dr Dorota Kruczyńska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawiła wykład na temat „Czerwone mutanty odmian jabłoni, ich znaczenie i perspektywy produkcji”, który wzbudził szczególne zainteresowanie wśród obecnych na sali sadowników. 

Licznie uczestniczący sadownicy mieli również możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją w sadach, którą przedstawili dr Maria Buczek i inż. Dawid Niemiec z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej oraz z zasadami certyfikacji w Integrowanej Produkcji Roślin. W dalszej części konferencji przedstawiciele firm oferujących produkty dla sadowników omówili tematykę związaną z ochroną, pielęgnacją i nawożeniem sadów. 

Na stoiskach wystawienniczych towarzyszącym konferencji zostały zaprezentowane aktualne oferty producentów i instytucji bezpośrednio związanych z branżą sadowniczą. 

Alicja Kostuś, Biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503153