Realizacja wniosków zgłoszonych podczas I posiedzenia WZ MIR VII kadencji, w dn. 03.11.2023 r.


W odpowiedzi na wnioski wnioski zgłoszone przez delegatów podczas I posiedzena Walnego Zgromadzenia MIR VII kadencji, w dniu 03.11.2023 r. (pismo MIR z dn. 10.11.2023 r. znak: MIR/78/10/11/2023/T), otrzymaliśmy pismo (►z dn. 07.12.2023 r.) informujące o sposobie realizacji tych wniosków przez Zarząd KRIR:

Ad. 1. Wniosek o uruchomienie działań pomocowych dla producentów zbóż. Sytuacja na rynku zbóż jest tragiczna. Brak odbioru zbóż, a ich ceny nie pokrywają kosztów zakupu nawozów i ziarna do siewu. Taka sytuacja stawia gospodarstwa w trudnej sytuacji. Co dalej z ich rentownością?

►Pismo KRIR/MR/1199/2023 z dnia 10.11.2023 r. w sprawie wprowadzenia dopłat do zbóż.

Ad. 2. Wniosek o zmianę minimalnego terminu zgłoszenia przemieszczenia cieląt urodzonych z 7- dniowego na krótszy (4-dniowy). Wydłużenie terminu odchowu powoduje zwiększenie zużycia paszy (mleka), co powoduje zmniejszenie dochodów w gospodarstwie i konieczność zwiększenia powierzchni do odchowu. 

Od prawidłowego przebiegu wycielenia oraz odpowiedniej opieki i żywienia w okresie okołoporodowym zależy właściwe rozpoczęcie produkcji mleka oraz wydajność krów mlecznych, dlatego skrócenie okresu podawania siary z 7 do 4 dni wydaje się niekorzystny.

Ad. 3. Wniosek o nowelizację ustawy o izbach rolniczych m. in. w zakresie:
a) określenia dokładnej definicji członka izby rolniczej,
b) zmodyfikowania list poparcia: do 25 osób i bez podawania nr dowodu osobistego na listach poparcia,
c) określenia sposobu i trybu nadawania tytułów kwalifikacyjnych w rolnictwie,
d) określenia zasad na jakich izby mogą przyjmować zadania zlecone przez administrację państwową,
e) usunięcia rozbieżności w ustawie: zakaz prowadzenia działalności a prawo świadczenia usługi,

f) wprowadzenia zasady reprezentacji delegatów w WZ izby zgodnie z ilością kandydatów czyli 1 delegat na 10 członków RP (umożliwić większym radom większą reprezentację w WZ).

W VI kadencji Krajowej RadyIzb Rolniczych trwały prace nadzwyczajnej Komisji Problemowej Krajowej Rady Izb Rolniczych ds. nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, której przewodniczącym był Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, Członek Zarządu KRIR VI kadencji Pan Ryszard Czaicki. Komisja przygotowała szereg propozycji nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz rozszerzenia ich kompetencji.

Ad. 4. Wniosek o zmianę przepisów dotyczących odległości składania balotów sianokiszonki od zabudowań i dróg wewnętrznych. W ustawie z 2010 r. sianokiszonka jest traktowana jako płód rolny tak jak słoma, siano i posiada określone odległości 10 i 20 m, należy to zmienić ze względu na znikome zagrożenia (podstawa prawna Dz.U. z 2023 r. poz. 822).

►Pismo KRIR/JM/12G5/2023 z dnia 04.12.2023 r. w sprawie zmiany odległości składowania balotów od sianokiszonki skierowane do Ministra Rozwoju i Technologii.

Ad. 5. Wniosek o wprowadzenie zmian w statucie w kwestii wyborów do izb rolniczych – ustalenie stałego terminu wyborów: grudzień lub styczeń. W tym okresie rolnicy mają najwięcej czasu wolnego.

Określanie terminu wyborów do izb rolniczych wynika pośrednio z przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych oraz z terminu poprzednich wyborów.

Ad. 6. Wniosek o zagwarantowanie w prawodawstwie UE oraz polskim zawieszenia przekształcania gruntów ornych na TUZ w czasie kontynuacji zobowiązania ekologicznego. Obecnie w nowym prawodawstwie polskim i unijnym taki zapis nie jest zagwarantowany a obowiązywał we wcześniejszych okresach PROW.

►Pismo KRIR/JM/1270/2023 z dnia 04.12.2023 r. w sprawie przekształceń gruntów rolnych na TUZ w czasie trwania zobowiązania ekologicznego.

Ad. 7. Wniosek o wprowadzenie łącznej emerytury KRUS i ZUS dla osób, które nie uzyskały minimalnego okresu składkowego. Są rolnicy lub osoby, które maja np.: 18 lat w ZUS i 20 Lat w KRUS i nie mają wypracowanej emerytury choć osiągnęli wiek emerytalny. Łączny okres składkowy pozwoli im na pobieranie emerytury.

►Pismo KRIR/MR/3G4/2023 z dnia 20.03.2023 r. wraz z odpowiedzią z MRiRW z dn. 28.03.2023 r., w sprawie wprowadzenia zmian systemu emerytalnego.

Ad. 8. Wniosek o zmianę terminu pozwalającego na wykonanie orki zimowej przed 15 lutego. Termin jest zaprzeczeniem stosowanej od lat sztuki rolniczej. Powoduje przesuszenie gleby (orka wiosenna) i nadmierny wzrost chorób i szkodników. 

Pismo KRIR z dn. 24.10.2023 r., skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa oraz odpowiedź z MRiRW z dn. 07.11.2023 r., w sprawie derogacji norm GAEC 6, 7, i 8.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2503937