Relacja z Półkolonii w Stróżówce


Krajowa Rada Izb Rolniczych, we współpracy z Małopolską Izbą Rolniczą, po raz trzeci zorganizowały półkolonię w Zespole Szkół w Stróżówce. Tym razem z tej formy wypoczynku skorzystało 52 dzieci rolników z Gminy Gorlice. Półkolonia została dofinansowana ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Turnus wypoczynkowy trwał 10 słonecznych dni tj. od 19 do 30 sierpnia 2013 r. Uczestnikom wypoczynku zapewniono wyżywienie, a także wykwalifikowaną opiekę medyczną i kadrę wychowawców, którzy zadbali o bezpieczeństwo dzieci. Dzięki uprzejmości Oświatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego, dzieci z 8 miejscowości (Ropica Polska, Szymbark, Bystra, Zagórzany, Kwiatonowice, Kobylanka, Dominikowice, Moszczenica) były codziennie dowożone do szkoły w Stróżówce i z powrotem. Gimbus codziennie pokonywał około 120 km, aby wszystkie dzieci zdążyły na zajęcia, a następnie bezpiecznie wróciły do domu.

W trakcie półkolonii uczestnicy realizowali ciekawy program kulturalno-oświatowy, którego nadrzędnym celem było ukazanie piękna krajobrazu Ziemi Gorlickiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki piesze: do Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena” i na Łysą Górę w Stróżówce. Zorganizowano również wycieczki autokarowe np.: wyjazd edukacyjny do Karpackiej Troi w Trzcinicy, a także do Krosna, Krakowa i Uzdrowiska Wysowa Zdrój. Dzięki wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie dzieci odkryły jak fascynujący może okazać się świat szkła. Mogły nie tylko zobaczyć procesy tworzenia i zdobienia szkła, ale i wziąć w nich czynny udział. Ponadto uczestnicy półkolonii zwiedzili ekspozycję najwspanialszych dzieł mistrzów szklanej sztuki, a także mieli możliwość zrobienia "szklanych zakupów”. Należy dodać, że Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to pierwsze i jedyne w Polsce interaktywne centrum prezentujące temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości.


Po raz pierwszy dzieci miały okazję wyjechać do Krakowa i zwiedzić Stare Miasto, Drogę Królewską, Wzgórze Wawelskie oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Podziemiach Rynku. Spacerując między Sukiennicami a Kościołem Mariackim, dzieci nie zdawały sobie sprawy, że pod ziemią kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowieczu. W trakcie zwiedzania Muzeum dzieciom towarzyszyły m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych, a zgromadzone monety, ozdoby i ceramiczne naczynia przykuły uwagę zwiedzających. Ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wzbudziły zachwyt wśród najmłodszych uczestników. Ponadto wiele uśmiechu na twarzach dzieci wywołał spektakl filmowy w Cinema City w Krakowie. Celem wyjazdu do Krakowa było zainteresowanie dzieci i młodzieży historią dawnej stolicy Polski, a obecnie centrum życia naukowego, kulturalnego i artystycznego Małopolski i naszego kraju. Wycieczka do Krakowa została podsumowana podczas następnego dnia półkolonii, ponieważ uczniowie przygotowywali prace plastyczne związane z Krakowem i jego historią.

W ciągu 10 dni dzieci zwiedziły również Park Miejski im. Biechońskiego oraz Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach. Ogromną radość sprawił dzieciom wyjazd do Aqua Parku w Wysowej, gdzie pod czujnym okiem instruktorów uczestniczyły w zajęciach pływackich. Wśród zaplanowanych atrakcji na terenie szkoły znalazły się zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej, plastyczne, a także muzyczne z przedstawicielem Zespołu Łemkowskiego Serencza, Panem Romanem Korbiczem. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również dzieciom turniej sportowy oraz dyskoteka. Nie zapomniano też o zajęciach profilaktycznych, w ramach których przeprowadzono prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na wsi podczas prac polowych.


Na zakończenie półkolonii, w dniu 30 sierpnia, odbyło się spotkanie podsumowujące, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Barbara Wiatr - Dyrektor Oświatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Gminy Gorlice, Pan Julian Roman - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych Gminy Gorlice, Pan Mieczysław Belczyk przedstawiciel KRUS w Gorlicach, sołtys wsi Stróżówka oraz Pani Lucyna Chęcińska z Małopolskiej Izby Rolniczej. Uczestnicy półkolonii podziękowali organizatorom za wspaniały wypoczynek i brawami nagrodzili pracę dyrektora szkoły i wychowawców. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów i wyróżnień dla dzieci oraz drobnych upominków od Małopolskiej Izby Rolniczej. Z kolei Pan Dyrektor Mariusz Tarsa otrzymał dyplom wdzięczności od uczestników półkolonii, a także podziękowanie od Małopolskiej Izby Rolniczej za zaangażowanie i doskonałą współpracę podczas organizacji półkolonii w latach 2011–2013.

Małopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Guzikowi – Wójtowi gminy Gorlice, Pani Barbarze Wiatr – Dyrektor Oświatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, Pani Annie Rafa – kierownik GOPS za szczególne zaangażowanie, doskonałą współpracę i zrozumienie podczas organizacji półkolonii w latach 2011-2013. Wyrazy wdzięczności należą się Dyrektorowi Zespołu Szkół w Stróżówce Panu Mariuszowi Tarsie, pełniącemu jednocześnie obowiązki kierownika półkolonii, wychowawczyniom kolonijnym, Paniom Lidii Szydłowskiej, Lidii Grądalskiej i Annie Chrypliwy za pełną oddania i poświęcenia pracę podczas półkolonii. Słowa uznania kierujemy również do pracowników obsługi szkoły i stołówki, opieki medycznej z Ośrodka Zdrowia w Szymbarku oraz kierowców autobusu szkolnego Gminy Gorlice za codzienną, pełną odpowiedzialności pracę, aby wakacje w Stróżówce były bezpieczne.

Więcej zdjęć z półkolonii w Stróżówce znajduje się w zakładce GALERIA.
Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez najstarszą grupę półkolonistów.

Lucyna Chęcińska, Biuro MIR w Nowym Sączu

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2492472