Relacja ze spotkania w Racławicach


W dniach 28-30 listopada 2013 r. w Centrum Konferencyjnym "Hotel Dosłońce” w Racławicach, odbyła się robocza konferencja dotycząca doprecyzowania wniosków do PROW 2014-2020, uwzględniająca dotychczasowe i nowe uwagi z konsultacji. Wydarzenie to, objęte patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zorganizowane zostało przez Sejmik Województwa Małopolskiego z inicjatywy wiceprzewodniczącego SWM Jacka Soski i przy współudziale Prezesa MIR Ryszarda Czaickiego.

W obradach uczestniczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, wiceminister Zofia Szalczyk wraz ze współpracownikami, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wraz ze współpracownikami, przedstawiciel Ministra Edukacji, Rektor UR prof. Włodzimierz Sady, Dyrektor ECSNDG prof. Janusz Żmija, przedstawiciele samorządów wojewódzkich, zarządów wojewódzkich izb rolniczych z województw Polski południowo-wschodniej, samorządów lokalnych, instytucji obsługujących PROW, oraz rolników.

 

Głównym tematem obrad były zagadnienia związane z PROW 2014-2020. Pani minister Z. Szalczyk przedstawiła aktualne propozycje PROW z uwzględnieniem dotychczasowych uwag Samorządów Wojewódzkich, oraz izb rolniczych. Uczestnicy konferencji zgłosili wiele dodatkowych uwag oraz propozycji szczególnie do projektów uwzględniających problemy drobnych gospodarstw, które dominują w strukturze agrarnej regionu południowo-wschodniej Polski. Ze względu na niewielką ilość środków PROW - zwłaszcza w II filarze - muszą one być racjonalnie wykorzystane i wspierać rozwój tych beneficjentów oraz te obszary, które w poprzednim okresie nie korzystały z tego rodzaju wsparcia lub wykazują bardzo niekorzystne tendencje spadkowe - jak produkcja zwierzęca oraz gospodarstwa wielofunkcyjne. Do kwestii rozwoju obszarów wiejskich należy podejść wieloaspektowo, dlatego minister Władysław Kosiniak-Kamysz szczegółowo odniósł się do kwestii ubóstwa na terenach wiejskich, bezrobocia, zagadnień związanych z wykluczeniem społecznym. Dużo uwagi poświęcono kwestiom zgłaszanym przez przewodniczącego J. Soskę, dotyczącym m.in. przedszkoli, tzw. wychowania żłobkowo-przedszkolnego, opieki nad osobami starszymi (75+), oraz rodzinami wielopokoleniowymi. Prezes R. Czaicki podniósł także kwestię niekorzystnych zmian dla izb rolniczych w projekcie nowej ustawy o promocji zatrudnienia. Dyskusja dotyczyła także programów nauczania - zwłaszcza w szkołach rolniczych, oraz możliwości uzyskiwania uprawnień i certyfikatów dot. PROW przez absolwentów UR w Krakowie.                                                                                       

Realizacja projektów na obszarach wiejskich musi być wspierana zarówno z WPR jak i z Polityki Spójności aby to wsparcie było kompleksowe. W ramach Polityki Spójności winny być wspierane zadania z zakresu gospodarki wodą na obszarach wiejskich, ochrony środowiska, OZE, infrastruktury technicznej. Środki pozyskane na te działania z MRR winny być wydawane wg. określonych preferencji przyjętych dla obszarów wiejskich. Jeśli będą rozdysponowywane tak jak obecnie, na zasadach ogólnych, to małe gminy wiejskie zapewne przegrają w rywalizacji z aglomeracjami. Wyniki tej roboczej konferencji zostały także przedstawione na spotkaniach z mieszkańcami Jeżówki oraz Pilicy. Będą także przedmiotem dalszych prac konsultacyjnych w MRiRW, MPiPS, MRR z udziałem powołanego zespołu.

Ryszard Czaicki

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2492181