Rolnicy z Małopolski w opolskim kombinacie rolniczym


W dniu 19 czerwca br. grupa 53 osób: delegatów i rolników z rad powiatowych MIR w Krakowie, Wieliczce, Olkuszu i Bochni, odwiedziła Kombinat Rolny w Kietrzu (woj. opolskie).

Historia powstania Kombinatu Rolnego sięga 1961 roku. W ciągu ponad półwiecza jego funkcjonowania, zmieniały się i ustrój i specyfika pracy na roli. Obecnie właścicielem Kombinatu Rolnego Kietrz Spółka z o.o. jest Skarb Państwa, który zarządza Kombinatem poprzez Agencję Nieruchomości Rolnych, podlegającą bezpośrednio pod Ministerstwo Rolnictwa. Jednostka wchodzi w skład 42 spółek strategicznych dla Skarbu Państwa, do których zaliczają się między innymi: ośrodki hodowli zarodowej zwierząt, Małopolska Hodowla Roślin, przedsiębiorstwa ogólnorolne, stadniny koni.
Po przekształceniach w 1993 r. i przyłączeniu w 2013 r. stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, przedsiębiorstwo gospodaruje na powierzchni 9 211 ha, z czego 711 ha stanowią grunty należące do Stadniny. Pozostałe 8,5 tys. ha znajduje się w województwie opolskim. Przez lata gospodarstwo przechodziło przeobrażenia, będąc otwartym na innowacyjność, postęp w produkcji oraz doskonalenie metod zarządzania i organizacji pracy. 


Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych w Kietrzu powstał na mocy decyzji Ministerstwa Rolnictwa oraz uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu i rozpoczął swoją działalność z dniem 17 lipca 1961 roku.
Było to drugie tak duże przedsiębiorstwo rolne w Polsce, w skład, którego weszło 8 zakładów rolnych, gospodarujących na powierzchni 5877 ha, położonych na południu woj. Opolskiego, tuż przy granicy z ówczesną Czechosłowacją. Powyższe zakłady rolne zaliczano do gospodarstw tzw. „przykopalnianych”, wytwarzających artykuły rolne na potrzeby górników z pobliskich kopalń. W dalszej kolejności podlegały one pod Inspektoraty PGR Lubotyń i Baborów. W roku 1969 dołączono 9 – te gospodarstwo PGR Ściborzyce Wielkie, sąsiadujące z Kombinatem, będące w administracji Państwowego Funduszu Ziemi. W następnych latach Kombinat obligatoryjnie przejmował grunty z funduszu ziemi oraz częściowo z wykupu od rolników indywidualnych. Były to ziemie w zasadzie niechciane, opuszczone i zaniedbane, z licznymi bliznami wojennymi oraz praktycznie ze zniszczoną infrastrukturą gospodarczą. Od tego czasu Kombinat prężnie się rozwijał, powiększając stan posiadania nie tylko ziemi, ale również majątku trwałego, wprowadzając równocześnie innowacyjność i postęp w produkcji oraz doskonalił metody zarządzania i organizacji pracy.
23 sierpnia 1993 roku, utworzona została aktem założycielskim Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o tradycyjnej już nazwie:
KOMBINAT ROLNY KIETRZ.

Źródło: http://www.kombinatkietrz.pl/


Gospodarując na gruntach klasy II i III Zarząd Kombinatu ukierunkował produkcję roślinną na kilka podstawowych upraw, do których należą: pszenica ozima (około 50% areału), burak cukrowy (największy producent w Polsce), kukurydza na ziarno, rzepak. Ponadto duża hodowla zwierzęca wymusza produkcję roślin na paszę takich jak: lucerna, życica, kukurydza na kiszonkę. Prowadzone są również doświadczenia uprawowe z roślinami białkowymi (soja).

Produkcję zwierzęcą stanowi bydło mleczne, rasy HF czarno-białej, zlokalizowane w trzech ośrodkach: Krotoszyn, Pilszcz, Langowo. W nowoczesnych oborach znajduje się ponad 7 tys. sztuk bydła, w tym około 3200 sztuk krów dojnych. Dzienna produkcja na poziomie 90 tys. i roczna 31 mln litrów mleka, stawia Kietrz w roli jednego z głównych graczy na rynku w Polsce. Oglądając zmodernizowane obory, dbałość kierownictwa i pracowników o dobrostan zwierząt, wokół  ład i porządek – w subiektywnym odczuciu stawiamy to gospodarstwo jako wzór do naśladowania. Dodatkowo ujęła nas ogromna gościnność i czas poświęcony, bądź co bądź drobnym rolnikom z Małopolski, przez Pana Prezesa Mariusza Sikorę. 
Wartościowy i pouczający wyjazd.

Katarzyna Pniak, biuro MIR w Krakowie


Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2499955