Seminarium nt. przyszłości kwotowania produkcji mleka w Polsce i we Francji


W piątek, 30 maja br. w siedzibie Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie odbyło się seminarium poświęcone przyszłości kwotowania mleka.

W seminarium uczestniczyli goście z Francji – eksperci w dziedzinie mleczarstwa: Naomie Ruillat, Richard Gaitan i Adrien Bourlez. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele ARR OT w Krakowie oraz Departamentu Rolnictwa i Geodezji UMWM, przybyli również przedstawiciele związków hodowców bydła, spółdzielni mleczarskich oraz producentów mleka z terenu Małopolski. 

Spotkanie otworzył i prowadził Prezes MIR Ryszard Czaicki, który po przywitaniu wszystkich zebranych oddał głos ekspertom z Francji. 

Pan Richardi Gaitan krótko scharakteryzował mleczarstwo we Francji (produkcja – 23,7 bln l, 70 tys. gospodarstw mlecznych, 3,6 mln krów, w tym 60% to rasa holsztyńska, 40% mleka przeznaczone na eksport). Następnie omówił zasady organizacji skupu i sprzedaży mleka we Francji i w regionie Rhône-Alpes oraz wyzwania i obawy związane z produkcją wolnorynkową i likwidacją kwot mlecznych w 2015 r. 

We Francji najlepsze warunki do produkcji mleka istnieją w Bretanii (32% produkcji krajowej), region Rhône-Alpes, o znacznym zróżnicowaniu geograficznym, produkuje tylko 7% krajowej produkcji. Kwota mleczna przypadająca na rolnika to ok. 80 tys. litrów mleka. Aby zwiększyć tę kwotę rolnik musi zwiększyć powierzchnię gospodarstwa. Kwoty we Francji nie podlegają sprzedaży i są rozdysponowane w obrębie regionu. 

Według francuskiego eksperta uwolnienie rynku mleka (od 1 kwietnia 2015 r.) wymagać będzie od producentów zaadaptowania się do nowych warunków w celu uzyskania odpowiedniej ceny – szczególnie w przypadku młodych rolników. Podkreślił, że branża mleczarska we Francji również boryka się z brakiem następców funkcjonujących obecnie producentów mleka (na dzień dzisiejszy 50% producentów mleka to osoby w wieku powyżej 55 lat). 

W dalszej części głos zabrał Prezes Małopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła Zbigniew Młyński. Scharakteryzował on krótko sytuację branży mleczarskiej w Polsce oraz przedstawił stanowisko polskich hodowców, którzy obawiają się zalania krajowego rynku mlekiem z krajów „starej unii”. Wyjaśnił, że w Polsce gospodarstwa, które nastawiły się na produkcję mleka poczyniły w tym kierunku duże inwestycje, i będzie im ciężko obniżyć cenę tak, aby móc konkurować na „uwolnionym” rynku. Prezes MTHB odniósł się również do „pakietu mlecznego” wyrażając pogląd, że nie rozwiązuje on problemu mleczarstwa w Polsce ponieważ kwotowanie mleka pozwalało ustabilizować krajową produkcję, natomiast szybkie przejście do wolnej gospodarki może przynieść kolejny kryzys w branży. Przedstawił również propozycje na rok 2014/2015, w których postuluje się m.in. o odstąpienie od referencyjnej zawartości tłuszczu, odstąpienie od karania krajów które przekroczyły kwoty mleczne w przypadku, gdy kwoty nie zostały przekroczone w obrębie całej UE, oraz utworzenie funduszu, który pozwolił by na wypłatę rekompensat za zakupione kwoty. 

Główne założenia „pakietu mlecznego” omówiła przedstawicielka ARR OT w Krakowie. 

Po wystąpieniach gości Prezes R. Czaicki otworzył dyskusję. Pan Wacław Drożdż, Prezes KZHCzBP zapytał o francuskie doświadczenia w kwestii regionalizacji skupu mleka, oraz o podejmowane przeciwdziałania w zakresie nierównego traktowania rolników. 
W odpowiedzi Pan R. Gaitan wyjaśnił, że we Francji to producent szuka odbiorcy, spółdzielnie nie konkurują o dostawców mleka i nie ma administracyjnego podziału odnośnie skupu mleka. Powstające nierówności wynikają wyłącznie z kosztów produkcji i dlatego dążą oni do zachowania podziału na tzw. strefy mleczarskie. Likwidacja tego podziału doprowadziłaby do przeniesienia całej produkcji mleka do Bretanii, gdzie warunki prowadzenia tego typu produkcji są najlepsze. 

Odpowiadając na pytanie pana Stanisława Flagi z Departamentu Rolnictwa UMWM, dotyczące roli samorządu regionalnego w sektorze produkcji mleka, pan Gaitan wyjaśnił, że samorząd w regionie Rhône-Alpes jest pozytywnie nastawiony do wspierania producentów, jednak sami rolnicy starają się odsuwać władze samorządowe od działań mających wpływ na rolnictwo.

Pan Wojciech Rasiński z PFHBiPH zapytał o znaczenie rejestracji produktów regionalnych. Francuski ekspert wyjaśnił, że wszystkie produkty pochodzące ze strefy podgórskiej posiadają znaki jakości, co ma bezpośrednie przełożenie na korzyści ekonomiczne. 

W toku dyskusji okazało się, że Francuzi na dzień dzisiejszy nie wiedzą, czy we Francji po 31 marca 2015 r. zwiększy się produkcja mleka. Natomiast nasi producenci wyrazili przekonanie, że po zniesieniu kwot mlecznych w Polsce nastąpi wzrost produkcji mleka.

W ostatniej części seminarium Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej przedstawił stanowisko Izby w kwestii zniesienia kwot mlecznych.

Joanna Krasicka, MIR


Joanna Krasicka, MIR


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2493646