Sprzedaż bezpośrednia - nowe przepisy nie wprowadzają oczekiwanych ułatwień...


5 maja br. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o podatku PIT (ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw), która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców.

Środowiska konsumenckie i rolnicy, bez entuzjazmu przyjeli zapisy zawarte w znowelizowanej ustawie. Uważają, że to dopiero pierwszy krok w dobrym kierunku, ale by dogonić kraje „starej UE” droga jest jeszcze bardzo daleka. Przyjęte przez parlament rozwiązania prawne budzą liczne wątpliwości i pojawia się podstawowe pytanie: czy na pewno poprawi się dostęp konsumentów do żywności wprost od rolnika?


- Ustawa, która miała pomóc, komplikuje życie - tak mówią rolnicy, którzy protestowali na krakowskim rynku przeciwko urzędniczym absurdom. Dotychczas mogli sprzedawać tylko surowce z własnego gospodarstwa, ale nie te przetworzone. Teraz mogą sprzedać na przykład dżem czy masło, choćby na targu, ale pod warunkiem, że nie będzie on zadaszony...

Więcej na ten temat w materiale zrealizownaym przez "Kronika" TVP Kraków w dn. 07.05.2015 r.: Sporna ustawa komplikuje życie rolnikom 

W materiale zawarte zostały m.in. wypowiedzi Dyrektora MIR Henryka Dankowiakowskiego, Zofii Kalety - wieloletniej delegatki MIR, właścicielki małego gospodarstwa rolnego w gminie Jerzmanowice-Przeginia i Małgorzaty Rudnickiej z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Gościem "Kroniki" był Rafał Serafin - Prezes Fundacji PDŚ.

MIR we współpracy z Fundacją PDŚ od kilku lat podejmuje działania na rzecz wprowadzenia ułatwień dla sprzedaży bezpośredniej - zwłaszcza produktów przetworzonych przez "małych" rolników w ich własnych gospodarstwach.

Źródło: krakow.tvp.pl         


Warto przeczytać >>>  W tym roku masła nie kupimy (legalnie) od rolnika  


Informacja w sprawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Zgodnie z treścią uzasadnienia do przedłożonego przez Senat projektu w celem nowelizacji było umożliwienie rolnikom nieopodatkowanej i odformalizowanej produkcji oraz sprzedaży przetworzonych produktów rolnych w niewielkim zakresie. Projekt w wersji pierwotnej przewidywał rozszerzenie katalogu zwolnień przedmiotowych o przychody uzyskane ze sprzedaży rzeczonych produktów do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 7 tys. zł, pod warunkiem prowadzenia stosownej ewidencji. W wyniku przyjęcia poprawek zgłoszonych w toku prac legislacyjnych w Sejmie stworzono jednak preferencje podatkowe o odmiennej konstrukcji prawnej. 

Nowelizacja wprowadza zmiany do pięciu ustaw, tj.: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.); ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849); ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.); ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.).   

Istota wprowadzanych zmian podlega na zaliczeniu przychodów z realizowanej przez rolników tzw. sprzedaży bezpośredniej do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na wprowadzeniu możliwości ich opodatkowania w formie uproszczonej, tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów. Ponadto ustawa przesądza o sposobie ustalania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej w odniesieniu do podmiotów, które zgodnie z przepisami o rachunkowości powinny prowadzić księgi rachunkowe. 
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. 

Źródło: www.prezydent.pl 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2499934