Stanowisko samorządu rolniczego - jak złagodzić trudną sytuację na rynkach rolnych


Stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące konieczności podjęcia działań przez Radę Ministrów RP związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych

Krajowa Rada Izb Rolniczych dostrzega trudną sytuację na wielu rynkach rolnych w Polsce, szczególnie na rynku wieprzowiny, mleka, owoców i warzyw.

Ta trudna sytuacja spotęgowana została przez wprowadzenie rosyjskiego embarga oraz wystąpieniem wirusa ASF w Polsce.

Doprowadziło to wielu rolników do problemów finansowych. Problem ten narasta, dlatego też rolnicy rozpoczęli protesty.

W związku z tym, Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się od Rady Ministrów pokojowej platformy porozumienia i podjęcia szybkich, zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym w tym zakresie.

W tym celu należy niezwłocznie:

    Zintensyfikować prace w forum UE, aby:

  • uzyskać zgodę na przeznaczenie w budżecie UE rekompensat finansowych dla rolników, którzy ucierpieli wskutek embarga rosyjskiego,
  • uzyskać większe środki na skuteczne przeprowadzenie programu bioasekuracji w Polsce,
  • uruchomić mechanizmy interwencyjne na rynku wieprzowiny oraz mleka,
  • uzyskać zgodę UE na dokonanie zmiany przelicznika referencyjnej zawartości tłuszczu w sektorze mleka,
  • uzyskać zgodę UE na rozłożenie kary za przekroczenie kwoty mlecznej na raty, bez dodatkowych kosztów dla rolników.

2. Doprowadzić do jak najszybszego uwolnienia Polski od wirusa ASF oraz zredukowania skutków ekonomicznych dla producentów trzody chlewnej, poprzez:

  • znaczne zmniejszenie populacji dzików,
  • natychmiastowy wykup trzody w gospodarstwach województwa podlaskiego (strefa zagrożona), niespełniających zasad programu bioasekuracji i natychmiastowej wypłaty odszkodowań za wygaszenie produkcji za trzy lata.

3. Uporządkować, poprzez proponowane poniżej regulacje prawne, obrót warchlakami łącznie z systemem nakładczym - zakłady mięsne poprzez system nakładczy powodują zmniejszenie produkcji wieprzowiny z gospodarstw rodzinnych, gdyż stosują nieuczciwe praktyki rozliczając swoje tuczniki z systemu nakładczego po kosztach produkcji czyli prawie 100% większych niż płacą rolnikom, przez co średnia cena skupu (w statystykach) jest znacznie zawyżona:

  • wprowadzenie obowiązku, aby każde przedsiębiorstwo produkujące w systemie nakładczym zgłaszało do rejestru stada pod własnym numerem, a nie pod numerem rolnika,
  • uruchomienie służb weterynaryjnych w celu przeprowadzenia pełnej kontroli weterynaryjnej importowanych prosiąt i warchlaków,
  • wyjaśnienie przyczyn różnic w cenach (czy nie są dumpingowane?) wieprzowiny niemieckiej, czy duńskiej na giełdach w UE a cenach półtusz importowanych do Polski.

 4. Wprowadzić regulacje prawne, które zobligowałyby zakłady przetwórcze i skupowe do kontraktacji.

 5. Zakończyć wieloletnie prace i uchwalić przepisy dotyczące umożliwienia sprzedaży bezpośredniej przetworzonych produktów z własnego gospodarstwa w tym wyrobw mięsnych.

  6. Uruchomić w PROW 2015-2020 środki na tzw. „małe przetwórstwo” oraz „małe lokalne rzeźnie”.

Źródło: www.krir.pl 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2502811