Szkolenie dla hodowców bydła w powiecie limanowskim


8 grudnia br. w Stróży, w powiecie limanowskim, Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała szkolenie dla hodowców bydła nt. optymalizacji żywienia bydła mlecznego w warunkach podgórskich.

Współorganizatorami szkolenia byli: MODR w Karniowicach, Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku, krakowskie przedstawicielstwo Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Firma Polmass S.A.

Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Limanowej Leszek Leśnik przywitał zaproszonych gości: Alicję Plata (Prezes RHSP w Nowym Sączu), Józefa Urbańskiego (Prezesa OSM w Limanowej), Wacława Drożdża (Prezesa KZHCBP w Jodłowniku),  wykładowców  oraz licznie przybyłych rolników z powiatu limanowskiego. Przewodniczący poinformował zebranych o celowości organizacji tego typu szkolenia podkreślając, że żywienie krów mlecznych jest najważniejszym czynnikiem warunkującym ich produkcyjność i zdrowotność. 

W trakcie szkolenia omówione zostały tematy dotyczące znaczenia jakości pasz w hodowli bydła mlecznego, oraz zasady prawidłowego żywienia krów mlecznych i bilansowanie dawek pokarmowych na podstawie wyników analizy pasz wykonanych z wykorzystaniem urządzenia AgriNir prowadzone przez Agatę Karpowicz - pracownika MODR, oraz Grzegorza Kochanowskiego - przedstawiciela firmy Polmass S.A. Wojciech Rasiński reprezentujący PFHBiPM w Krakowie omówił wyniki użytkowości mlecznej krów na podstawie danych zawartych w raportach wynikowych. 
Uczestnicy szkolenia mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy, a podczas ożywionej dyskusji - do zadawania wielu pytań i wymiany poglądów.  Rolnicy mieli również możliwość zbadania przywiezionych pasz dla przeżuwaczy za pomocą urządzenia AgriNir z Firmy Polmass. Po otrzymaniu wydruków zbadanych pasz mogli na miejscu skorzystać z fachowego omówienia wyników pomiarów, jak również otrzymać cenne wskazówki. 

Podczas szkolenia odbyła się degustacja serów wyprodukowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Limanowej. Prezes Spółdzielni Józef Urbański szczególnie zachwalał walory smakowe sera łososińskiego oraz sera salami. Szkolenie zakończyło się wspólnym gorącym posiłkiem przygotowanym przez firmę cateringową, na który zaprosił organizator szkolenia.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatowej MIR Leszek Leśnik podziękował wykładowcom, Prezesowi Józefowi Urbańskiemu, wszystkim uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu, oraz w szczególności Wacławowi Drożdżowi za pomoc i udostępnienie obiektu.  

Alicja Kostuś, biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2499961